Скулпторът Велислав Минеков публикува в профила си във „Фейсбук” списъка с членовете на експертно-консултативния съвет към Министерството на културата в сферата на пластичните изкуства. Това са хората, които съветват министъра и отговарят за някои бутафории през последните години. 

Ето какво написа Минеков:

„Това са лицата, които в нарушение на закона (ЗКН) одобряват днешните паметници и съответно техните лампички и светещи очи. В съвета към министерството на културата има един брой ЦК на БКП - живописец. Един брой скулптор (автор на 1300 пред НДК). Още един скулптор, който никога не е правил паметник. Художник със средно техническо образование и председател на СБХ. Множество от некомпетентни и един почтен за благоприличие.

Тъжно дело е политическият слугинаж от хора с претенция и възможности за свободна творческа съдба. Диктатурата умря, слугините останаха ...”

Eкспертно - консултативен съвет към Министерството на културата: 

Пластични изкуства

1. акад. Светлин Русев - председател

2. проф. Станислав Памукчиев

3. Любен Генов

4. Захари Каменов

5. Емил Стойчев

6. доц. д-р Ружа Маринска

7. Аделина Филева

8. Димитър Грозданов

9. проф. Валентин Старчев

10. проф. Светослав Кокалов 

11. проф. Христо Харалампиев 

 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Запомни едно: ти, а не някой друг, решаваш съдбата си. Никой не може да живее вместо теб, нито пък ти можеш да живееш вместо някой друг.“

Е. Е. Къмингс, американски поет и драматург, роден на 14 октомври преди 130 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.