Френски журналист написа книга за ислямистката атака в Париж на 13 ноември 2015 г. и тя вече е бестселър в Европа, съобщи diepresse.com по повод превода на немски език.

Антоан Лери (35) е лично засегнат от трагедията, при която загинаха над 90 души. Сред тях е съпругата му Елен – тя е сред зрителите в театър „Батаклан”, където терористите откриха безразборен огън по зрителите, дошли на рок концерт. По това време Антоан гледа 17-месечния си син вкъщи. 

Лери впечатли французите, след като написа в интернет послание „Няма да получите омразата ми”. Същото заглавие носи и разтърсващата му книга. 

„В петък вечерта откраднахте живота на един изключителен човек - любовта на моя живот, майката на моя син, но няма да получите омразата ми. Сега сме само двама – аз и синът ми, но сме по-силни от всички армии на света”, гласеше посланието във „Фейсбук”. 

Журналистът е бивш културен редактор на радио France Inter. Сега работи на свободна практика. 

„Няма да простя! Искам да кажа на терористите: Няма да ви дам, това, което искате. Надявам се, че ще бъдете победени, но не за отмъщение, а с демократични средства”, казва днес Лери. Той разказва, че написал книгата за 12 дни и тя била готова в деня, в който за първи път завел детето си на гроба на майка му. „Тя е при нас, трима сме”, казва тъжно авторът. 

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Паметници трябва да се издигат на хора, за които споменът изчезва със смъртта им – политици, крале, пълководци.“

Николай Римски-Корсаков, руски композитор и педагог, роден на 18 март преди 181 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...

 

 

В традициите на френската кинокласика: „Анора“ като вариация на „Богат, беден“ 

 

Лентата е отличена със „Златна палма“ в Кан, има едно отличие на БАФТА  - за кастинг и  „Оскар"-и - за най-добър филм, режисура, сценарий и монтаж. 

"Любомир Пипков. Писма от Париж": ценна работата на Юлиан Куюмджиев

Тези 153 писма са изпълнени с ценна, многостранна информация. Споделяните от двайсетинагодишния младеж интимни детайли за извънредно трудния му живот, с недостатъчни средства и без добър френски език...