„Големият стрес на нашето време - скоростта, с която се случват събитията, прави така, че да не сме достатъчно адаптивни към всички радикални и страшни неща, които се случват. Това е най-проблематично за медиите, които са през сериозния избор – как да представят това в посока на страшното, променящо се време, доколко страшното може да се покаже.” Този анализ направи журналистът писател Митко Новков по БНР.
В отговор на въпрос какво се случи, за да започнем всеки ден да чуваме новини за тероризъм, Митко Новков подчерта, че със сигурност невежеството има огромна роля, а глобализацията е достигнала предел, в който всичко влияе на всичко, или т.нар. ефект на пеперудата.
"Имаше радикализиране в рамките на ислямския свят и питане защо нашата настъпателна и силна някога цивилизация се оказа в отстъпление спрямо Запада и се оформи този момент – да вземем от Запада техническите му параметри, но да запазим духовните си измерения. Това не е проблем само на западната цивилизация, а проблеми вътре в исляма, които рефлектират в нашата цивилизация. Те решават да решат проблемите в тяхното си вероизповедание, използвайки Западна Европа и християнския свят като място, където да се покаже правотата на някоя от линиите в исляма. Тероризмът е огромен проблем за самия ислям”, каза Новков. Според него ключови фигури в ислямския свят си затварят очите за това - има фетва, или осъждане, на "Сатанинските строфи" на Салман Рушди, а няма фетва за извършването на терористични актове.