Научни изследвания показват, че слушането на класическа музика може да подобри слуха, пространствените умения за мислене и дори интелигентността, съобщи classicfm.com. 

Това е "ефектът на Моцарт", за първи път докладван през 1993 г. от учените от калифорнийския университет "Ървайн". Тогава е направен експеримент - на група хора е пусната сонатата на Моцарт за две пиана, докато друга група слуша друга релаксираща музика или стои на тихо 10 минути.

Тези, които са слушали Моцарт, са увеличили значително уменията си през следващите 10-15 минути. 

Изследвани са и дългосрочните ефекти на музиката върху мозъка - на 3-4-годишни деца в продължение на шест месеца са давани клавирни уроци. В края на обучението те издържали тест за пространство и време и се представили с 30% по-добре, отколкото техни връстници, които не са били обучавани музикално. Подобрените им способности продължили 24 часа. Според проучването този резултат се дължи на по-голямата пластичност на младия мозък и продължителността на излагането му на музиката.

Критиците обаче твърдят, че "ефектът на Моцарт" се дължи само на удоволствието, а не на влияние, което музиката има върху мозъка.

  • АПЛОДИСМЕНТИ

    "Тя беше на много голяма висота..."

    Отзиви на международната оперна критика за дебютната за Соня Йончева роля на Лиза от "Дама Пика" на сцената на Метрополитън опера в Ню Йорк.

„Половината от нещастията на света произлизат от недостига на мъжество да кажеш и да чуеш истината спокойно и в дух на любов.“

Хариет Бичър Стоу, родена на 14 юни преди 214 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Сценарии за бъдещето

Сборникът „Червеният кръст на сцената“ съдържа драматургия и театрална есеистика на Цвета Софрониева, създадени между 1988 и 2024 г. Тя разглежда възможностите на културата да бъде „спешна помощ във време на промяна на отношението на човечеството към самото себе си“.

Тя танцува това лято

 

Заснет в Унгария „само“ за 90 милиона долара , „Балерина“ се очертава да е летен хит и да допринесе за поддържане интереса към легендарния свят на Джон Уик.

Българската дилема: между вера и далавера

 

Да рецензираш Александър Кьосев е – казано на корпоративен език – „истинско предизвикателство“. Но и опасна работа, защото ако я вършиш „необмислена или недомислена“, само ще се регистрираш като позорен участник...