Научни изследвания показват, че слушането на класическа музика може да подобри слуха, пространствените умения за мислене и дори интелигентността, съобщи classicfm.com.
Това е "ефектът на Моцарт", за първи път докладван през 1993 г. от учените от калифорнийския университет "Ървайн". Тогава е направен експеримент - на група хора е пусната сонатата на Моцарт за две пиана, докато друга група слуша друга релаксираща музика или стои на тихо 10 минути.
Тези, които са слушали Моцарт, са увеличили значително уменията си през следващите 10-15 минути.
Изследвани са и дългосрочните ефекти на музиката върху мозъка - на 3-4-годишни деца в продължение на шест месеца са давани клавирни уроци. В края на обучението те издържали тест за пространство и време и се представили с 30% по-добре, отколкото техни връстници, които не са били обучавани музикално. Подобрените им способности продължили 24 часа. Според проучването този резултат се дължи на по-голямата пластичност на младия мозък и продължителността на излагането му на музиката.
Критиците обаче твърдят, че "ефектът на Моцарт" се дължи само на удоволствието, а не на влияние, което музиката има върху мозъка.