Романът "Физика на тъгата" на Георги Господинов е номиниран за европейската литературна награда Angelus, съобщи самият той във "Фейсбук". През 2012 г. във финалната листа попадна и сборника му с разкази "И други истории".  Наградата е полска и се връчва от 2006 г. във Вроцлав за книга, публикувана на полски от жив автор.

Според регламента на наградата тя се връчва писатели от Централна Европа, чиито произведения "се занимават с най-актуалните теми на съвремието, предизвикват размисъл и разширяват знанията за други култури". Отличието представлява статуетка на Ева Росано, към която вървят 150 хил. злоти (около 35 хил. евро) за писателя и 20 хил. злоти за преводача. Наградата се финансира от общината във Вроцлав.

Преводач на "Физика на тъгата" на полски е Магдалена Питлак, а останалите номинирани заглавия са 6. Техните автори са от Русия, Украйна, Австрия и Чехия. Сред носителите на отличието досега са Светлана Алексиевич, Мартин Полак и Юрий Андрухович.

 

„Когато обичаш литературата, книгите и големите поети, дори най-циничните, има нещо, което те тегли нагоре.“

Жана Моро, френска актриса, родена на 23 януари преди 97 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...