АНЕ ТЕРМЕХЕ, DW

НАЙ-КРАСИВИТЕ ОПЕРИ В СВЕТА

---

Виенската Щатсопер

Веднъж годишно Виенската Щатсопер се превръща в елегантна бална зала, в която 5000 гости танцуват под звуците на известни валсове. През 2020-а Виенският бал премина под мотото "Кралицата на нощта". И за първи път в 200-годишната история на бляскавото събитие сред дебютантките бе поканена и лесбийска двойка.

---

Земпер опер в Дрезден

И тази година през февруари прочутата опера Земпер в Дрезден отново се превърна в сцена на най-красивата бална вечер в Германия. Този път освен 2000-те гости, които се насладиха на тържествената програма в залата, още 15 000 зрители имаха възможността да проследят събитието на площада в Дрезден и да превърнат нощта в пищен празник.

---

Пале Гарние в Париж

Пале Гарние е една от най-големите опери в Европа, открита през 1875-а година. Построено в необароков стил, това бижу е основен архитекатурен образец в строителството на оперни театри. Един от акцентите е огромното мраморно стълбище във фоайето - отлична трибуна за тържество на суетата. Тъй като поне толкова важно, колкото представлението на сцената, е и представянето на публиката.

---

Миланската Скала

Открита през 1778-а година, разрушавана и преустроявана неведнъж, миланската "Ла Скала" е димантът в короната на оперните театри. Ежегодното откриване на сезона е едно от най-помпозните събития в града. Миланската скала ще остане завинаги свързана с името на великолепната Мария Калас, чийто звезда изгрява на сцената й през 50-те години на XX-и век.

---

Московският Болшой театър

Посещението на Болшой театър е част от задължителната програма за всеки уважаващ себе си турист в Москва. В крайна сметка това е най-известният руски театър за опера и балет и една от най-красивите оперни сгради в света. Луксозният интериор е оформен в средата на 19-и век и е запазен в първоначалния си вид и до днес.

---

Метрополитън опера, Ню Йорк

Нюйоркската Метрополитън опера съществува от 1880-а година, но чак с преместването си през 1966-а г. в елегантната сграда в Линкълн Център, се превръща в това, което е днес: един от водещите световни оперни театри. От над 20 години феновете по цял свят могат да "присъстват" на блестящите постановки, тъй като някои от тях се предават на живо в кина по всички континенти, включително в България.

---

Кралската опера в Лондон

Най-прочутата британска опера е основана през 1732-а година. В нея са били представени над 20 опери и оратории на Георг Фридрих Хендел. Нямате нужда от билет, за да разгледате сградата, която бе изцяло обновена в началото на хилядолетието. Още от 10 часа сутринта множество кафенета и ресторанти подканват към приятен старт на деня в "Ковънт Гардън", както бива наричана операта.

---

Операта в Сидни

Сградата на операта е една от най-сниманите туристически атракции в Сидни. Проектирана е от датския архитект Йорн Утсон, а строителството ѝ отнема 14 години. Модерната конструкция е открита през 1973-а година в присъствието на кралица Елизабет Втора. През 2007-а година операта в Сидни е включена в списъка на ЮНЕСКО за световното културно наследство.

---

Операта в Гуанджоу

Сградата на операта в Гуанджоу е дело на световноизвестната архитектка Заха Хадид. Много почитатели на архитектурата и операта я определят като основополагащ пример за изграждането на оперни зали през 21-и век - точно както парижката опера на Шарл Гарние през 19-и век и операта в Сидни, проектирана от Йорн Утсон, през 20-ти век.

---

Кралската опера в Копенхаген

Сградата, в която се намира Датската кралска опера, е разположена на остров срещу двореца Амалиенборг в Копенхаген и е подарък от датския милиардер Мерск Маккини Мьолер. След четири години строителство, великолепната сграда на стойност 335 милиона евро беше открита през 2005-а. Почитателите на операта прииждат отвсякъде заради вълнуващата архитектура и страхотната акустика.

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Трябва ли литературата да следва актуалните събития? Уверен съм, че тя е такова средство за масова информация, което никога не е в състояние да бъде в крак със случващото се.“

Зигфрид Ленц, германски писател и драматург, роден на 17 март преди 99 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...

 

 

В традициите на френската кинокласика: „Анора“ като вариация на „Богат, беден“ 

 

Лентата е отличена със „Златна палма“ в Кан, има едно отличие на БАФТА  - за кастинг и  „Оскар"-и - за най-добър филм, режисура, сценарий и монтаж. 

"Любомир Пипков. Писма от Париж": ценна работата на Юлиан Куюмджиев

Тези 153 писма са изпълнени с ценна, многостранна информация. Споделяните от двайсетинагодишния младеж интимни детайли за извънредно трудния му живот, с недостатъчни средства и без добър френски език...