БОЖАНА АПОСТОЛОВА, "ФЕЙСБУК"

Скъпи приятели, имам един директен въпрос – тези млади, любопитни, развълнувани хора, напълнили Младежкия театър до пръсване, насядали по стълбите, правостоящи до вратите – да ви приличат на „овце”? И какво странно има в това, че писателят Георги Господинов има много почитатели, които четат книгите му, радват му се, възхищават му се? 

30 години се мъчим – „Жанет 45“ и аз, да полагаме усилия, за да будим интерес към българската книга, да се четат българските писатели и поети. За да се появи един господин Кадийски – да оплюе тях и техните читатели, да ги отрече, все едно ги няма, да ги назове овце. 

Не обиждайте българските читатели, те имат достатъчно добър вкус!

Не искам повече да коментирам. Срамувам се, че завистта и злобата са силата, която владее българи като Кадийски. Той не пише за „Всичките наши тела“, той пише, за да покаже себе си и да обиди лично. 

Докога интриги като тази ще насочват българското мислене и дух в оборите на духовната мизерия? Не е ли време да се вгледаме в себе си и да се зарадваме на талантите си? Срам ме е, срам ме е, срам ме е…

БЕЛ. РЕД.

Написаното от издателката е по повод текст на Кирил Кадийски, в който сравнява Господинов с добър овчар, а читателите му - с овце. 

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Чистата съвест е най-добрата възглавница.”

Хенрик Ибсен, норвежки драматург, роден на 20 март преди 197 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...