Още една сграда в Габрово, строена през 30-те години на ХХ век, ще бъде съборена. Това е т. нар. „Розовата къща” –  намираща се  на ул. „Баждар“ и бул. „Васил Априлов“.

„Габрово е поверено на войнстващата посредственост!

На преден план е Розовата Къща, която вече я събарят .

Инициативата е на кметската администрация и е част от "проект" за свързване на две улици с „къса връзка " и миниатюрно кръгово кръстовище. И всичко това ще изяде пешеходно пространство в паркова среда покрай река Синкевица.

За двете красиви сгради, които общината е успяла овреме да отчужди и вече събаря, ще си спомняме по снимките от днес и вчера. Но според мнозинството, зомбирано от Видимите Резултати : това са " две съборетини, некви коптори. Култура , такава е културата на сивата маса”, написа във „Фейсбук” Мартин Микуш.

Той е архитект, специализирал урбанизъм в САЩ. Завърнал се е в Габрово, където търси връзката със земята и традициите.

Форумът „Български архитектурен модернизъм” също публикува позицията си във „Фейсбук”:

„За съжаление съвсем наскоро бяхме застигнати от тъжната вест, че дните на една прекрасна сграда от 1930-те в Габрово са преброени. Зданието с изключително интересна фасада в духа на своето време, намиращо се ъгъла на ул. „Баждар“ и бул. „Васил Априлов“, съвсем скоро ще бъде съборенo за да се изгради пътно съоръжение (кръгово движение) на негово място. Както се вижда oт снимката, сградата е запазена в автентичност, което в един по-културен свят, би било оценено като важна предпоставка за реставрация.”

„Странно е, но съм по-добър в театъра. Чувствам сякаш разцъфвам пред публиката.“

Хю Грант, британски актьор, роден на 9 септември преди 64 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.