Уникалната сграда на Читалище „Светлина” в град Шипка, която е в руини, предизвика силно обществено вълнение. Преди два дни фотографът Божидар Чоторов извади проблема на показ, като публикува снимки в социалните мрежи.

Фотографът разказа по Нова телевизия:

„Когато публикувах снимките, не очаквах да има толкова широк отзвук, но хората се оказаха изключително съпричастни към тази кауза, което ме кара да вярвам, че все още културата не е загинала в България. искрено се надявам, че парите, необходими за възстановяването на читалището, ще бъде събрана. Говори се за сума от порядъка на 80 млн. лв.”

Той и семейството му обикалят страната и снимат забележителностите. В обектива им обаче попадат и доста голямо количество сгради пред разруха.

„Една част от хобито ни е т.нар. урбекс туризъм, тоест издирваме изоставени красиви сгради, които се опитваме да ги запазим, като целта ни не е просто да направим кадър на даденото място, а да уловим емоцията и духа на това място”, каза Чоторов.

Прелестната сграда е строена с дарителски средства и доброволен труд.

„На това място през 1861 г. шипченецът Христо Караджов инициира създаването на първата читалня, която по времето на Руско-турската освободителна война е напълно изпепелена от пожар. През 1931 г. се прави първа копка на читалището, в което се намираме в момента. То е построено изцяло с дарителски средства и доброволен труд”, разказа Веси Панайотова, кмет на Шипка. Според нея ръководството на Община Казанлък поставя други приоритети от обществена значимост на дневен ред.

"Основано през 1861г. по инициатива на 24 годишния родолюбив даскал Христо Караджов Народно читалище „Светлина” е едно от първите читалища в България.

По време на руско-турската освободителна война читалището изчезва в пламъци, но много скоро след нея дейността е възстановена в сградата на новопостроеното училище.

През 1930 г. читалището се сдобива със нова собствена сграда с уникалната си архитектура в центъра на града. На 861 кв.м. са разположени киносалон, театрална сцена и множество помещения, в които е кипял културен живот. За концерти, художествени представления и филмови прожекции, в читалището са се събирали като жителите на гр. Шипка, така и хора от околните райони.

За съжаление след "промените", поради липса на средства сградата е оставена да се руши и в момента представлява жалка гледка...", написа фотографът във "Фейсбук".

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

 „Писането е форма на терапия. Понякога се чудя как тези, които не пишат, композират или рисуват, успяват да се измъкнат от лудостта, меланхолията, паниката и страха в човешкия живот.”

Греъм Грийн, английски писател, роден на 2 октомври преди 119 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?