Гражданите, които се опитаха да спасят от разрушаване т. нар. „Двойна къща“ в София, „ушиха“ Закона за културното наследство. Акцията е израз на гражданско неподчинение срещу бездействието на Столична община и Министерството на култура, които позволиха паметник на културата да бъде съборен, за да се направи на негово място подземен гараж.
Организаторите, които не са свързани с политически партии и организации, ще продължат акциите докато не видят адекватно отношение и изпълнение на исканията им в петицията, публикувана преди няколко дни, на платформата peticiq.com.
Актуализирана им петиция ще бъде внесена след 7 работни дни с шествие. При продължаващо бездействие от страна на чиновниците те ще започнат да завеждат дела.
Те са получили уверение, че емблематичната къща на арх. Фингов в София ще бъде реставрирана в напълно автентичен вид. Обещанието, че легендарната сграда ще бъде запазена и възстановена, идва от представител на наследниците на имота.
Двуетажната къща на ул. "Шипка" №38 е един от архитектурните шедьоври в София. Проектирана е от Георги Фингов, който пръв въвежда в България сецесиона. На фасадната й колона има изваяна женска глава. Предполага се, че скулпторът Андрей Николов е издялал от камък образа на вдовицата – мистериозен символ на свободните зидари. Самият Георги Фингов е членувал в масонска ложа. Той е роден в Калофер в семейството на възрожденеца Димитър Фингов, приятел и съмишленик на Ботев и Вазов. Учил е архитектура във Виена. Талантът му е оценен и на петата година от следването си Фингов е назначен като асистент по архитектура на проф. Майредер. Умира на 10 януари 1944 г. по време на бомбардировките на София.