Столичната община ще внесе чрез депутати предложение за поправка в Закона за културното наследство, съобщи зам.-кметът Тодор Чобанов.

Една от идеите е собствениците да бъдат освободени от данък сгради. „По този начин ще ги насърчим и мотивираме по-добре да опазват сградите“, смята Чобанов и поясни, че трябва да има ежегодна регистрация за това освобождаване.

Съборената миналия април сграда на столичния бул. "Васил Левски", известна като "Двойната къща", ще бъде бъде изградена отново в оригинален вид, обяви министърът на културата Боил Банов. 100-годишната сграда беше разрушена от новия й собственик Кирил Киров-Японеца, който планираше да прави подземен паркинг. 

Къщата на архитект Георги Фингов на ул. "Шипка", както и "Къщата с ягодите" също ще бъдат реновирани или запазени в оригиналния им вид, обясниха от министерството.

"Имаме споразумение със собствениците за запазване на сградата", каза главният архитект на София Здравко Здравков, цитиран от „Фокус“. „Налагаме санкции до 100 хил. лв. и то нееднократно, въпреки това отпорът от собствениците ни изправя пред безкрайни съдебни производства“, посочи той.

Започнала е и процедура по обявяване на "Царските конюшни" за паметници на културата. През 2016 г. имотите бяха продадени от областния управител на София.

 

 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Запомни едно: ти, а не някой друг, решаваш съдбата си. Никой не може да живее вместо теб, нито пък ти можеш да живееш вместо някой друг.“

Е. Е. Къмингс, американски поет и драматург, роден на 14 октомври преди 130 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.