Авторите на петицията за запазването на Къщата с ягодите в София, на която й предстои събаряне, публикуваха следния призив:

 "Интересен факт, през годините в които се повдига въпросът за културното наследство на България, множество архитекти, зависими и не бяха чути да изразяват мнение, заставаха за правдивостта и смисъла в опазването на тези паметници в автентичен вид. Нито един обаче от гилдията на юристите не събра кураж, а този кураж имаше къде да се прояви. До тук чиста статистика, дами и господа, въпрос на приоритети и най-вече стойности.

В този ред на мисли днес София, а защо не и България, търсят юристи. Разбира се, никой не очаква от тях да са толкова отдадени и щури, че да работят безвъзмездно. Ние го правим, но за нас това е хоби, страст и забавление в една смислена кауза. А именно - възстановяването на наследството на София, кой знае, ако сме дръзки и достатъчно откачени :) и на България в автентичен вид.

И така, драги юристи, минералните бани на София, Къщата с ягодите, Първото българско кино и куп великолепни сгради пред изчезване разчитат на Вас!

Какво ще работите за да се случи "възкресението" на тези паметници? Много просто - ще съдим Столичната община до дупка за всяка дупка, за всеки крив бордюр, за всяка хлопаща плочка, за всяка непочистена градинка по сигнали на всички пострадали и заинтересовани граждани. 

Всички средства, освен вашите хонорари от спечелените дела, ще отиват във фонд който ще финансира възстановяването на културното наследство на България. Този фонд разбира се няма да е едноличен и всяка стотинка ще бъде изразходвана след съгласието на гражданите, след одобрени от същите визии, проекти и разходи по възстановяването. 

Разбира се, съответните общини, надяваме се, ще участват активно и въодушевено, подкрепяйки тази идея, и няма да жалят средства за съдебни обезщетения, както и да възпрепястват гражданския порив на ентусиазъм който ще доведе до множество положителни следствия като - артистични паркови пространства, качествено отремонтирани улици, нивелирани тротоари и в крайна сметка - възстановени в автентичен вид паметници на културата, които от години тънат в разруха."

 

Коментари  

0 #2 ана 19-03-2017 21:43
Има много юристи които работят по въпроса, но през юли 43 нар. събрание приеха скандални промени в Закона за културното наследство, позволяващо масово и законово унищожаване и обезличаване на културните ни ценности. Там е заровено кучето, трябва да отпаднат промените в закона въведени по предложение на кмета тотев и мултака рашидов с цел ,,усвояване ' на пари от еврофондовете.
Цитиране
+1 #1 ана 19-03-2017 21:41
Има много юристи които работят по въпроса, но през юли 43 нар. събрание приеха скандални промени в Закона за културното наследство, позволяващо масово и законово унищожаване и обезличаване на културните ни ценности. Там е заровено кучето, трябва да отпаднат промените в закона въведени по предложение на кмета тотев и мултака рашидов с цел ,,усвояване ' на пари .
Цитиране
  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Мисля, че генерално човек не може да живее без религия. Някои могат да я заместват с култура, какъвто е случаят при мен.”

Марио Варгас Льоса, перуански писател, роден на 28 март преди 87 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията