Авторите на петицията за запазването на Къщата с ягодите в София, на която й предстои събаряне, публикуваха следния призив:

 "Интересен факт, през годините в които се повдига въпросът за културното наследство на България, множество архитекти, зависими и не бяха чути да изразяват мнение, заставаха за правдивостта и смисъла в опазването на тези паметници в автентичен вид. Нито един обаче от гилдията на юристите не събра кураж, а този кураж имаше къде да се прояви. До тук чиста статистика, дами и господа, въпрос на приоритети и най-вече стойности.

В този ред на мисли днес София, а защо не и България, търсят юристи. Разбира се, никой не очаква от тях да са толкова отдадени и щури, че да работят безвъзмездно. Ние го правим, но за нас това е хоби, страст и забавление в една смислена кауза. А именно - възстановяването на наследството на София, кой знае, ако сме дръзки и достатъчно откачени :) и на България в автентичен вид.

И така, драги юристи, минералните бани на София, Къщата с ягодите, Първото българско кино и куп великолепни сгради пред изчезване разчитат на Вас!

Какво ще работите за да се случи "възкресението" на тези паметници? Много просто - ще съдим Столичната община до дупка за всяка дупка, за всеки крив бордюр, за всяка хлопаща плочка, за всяка непочистена градинка по сигнали на всички пострадали и заинтересовани граждани. 

Всички средства, освен вашите хонорари от спечелените дела, ще отиват във фонд който ще финансира възстановяването на културното наследство на България. Този фонд разбира се няма да е едноличен и всяка стотинка ще бъде изразходвана след съгласието на гражданите, след одобрени от същите визии, проекти и разходи по възстановяването. 

Разбира се, съответните общини, надяваме се, ще участват активно и въодушевено, подкрепяйки тази идея, и няма да жалят средства за съдебни обезщетения, както и да възпрепястват гражданския порив на ентусиазъм който ще доведе до множество положителни следствия като - артистични паркови пространства, качествено отремонтирани улици, нивелирани тротоари и в крайна сметка - възстановени в автентичен вид паметници на културата, които от години тънат в разруха."

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Целувала съм се с Орландо Блум, била съм до Джони Деп и Джефри Ръш. Беше удивително!”

Кийра Найтли, британска актриса, родена на 26 март преди 40 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...