Георги Чобанов - създателят на LiterNet, е починал от коронавирус. Това съобщи поетът Влади Христов във "Фейсбук".

"Преди години той беше първият, който публикува мои текстове в онлайн пространството. Прям и честен в отношенията си, винаги коректен и отзивчив. Загубата за българската култура е огромна...Светъл път, Гео, ще ми липсваш много, спомените от срещите ни в нашето варненско ресторантче, ще останат завинаги в съзнанието ми...", написа Христов.

ГЕОРГИ ЧОБАНОВ е роден през 1961 г. Живее и работи във Варна. Завършва българска филология във ВТУ "Св. св. Кирил и Методий" (1985). Работил е като учител, като преподавател в ДИПКУ към ШУ "Еп. К. Преславски", като зам.-директор и експерт по уеббазирано обучение към Центъра за дистанционно обучение на същия университет. Публикува статии за българската литература от XIX-XX век в сборници и периодични издания. В началото на 1999 г. създава специализирания портал "LiterNet", от който през 2008 г. се обособява платформата за употребявани, нови и антикварни книги "Книжен пазар", за сравняване на цените в нея - "Книгосвят", както и новинарският сайт "Културни новини" и каталогът "За култура". Групата сайтове на LiterNet Медиа получава европейска награда за мултимедийни иновации - Comenius EduMedia Awards "Медал" (2012). Главен редактор на издателство & електронно списание "LiterNet", което е носител на Национална награда "Хр. Г. Данов" (2004) за електронно издаване и нови технологии, и редактор на "Културни новини" (Електронен бюлетин LiterNet), номиниран за Национална награда "Хр. Г. Данов" (2005). През 2009 г. създава издателство "Силуети" - за хартиени издания в малки и средно големи тиражи. Интересува се от приложението на съвременните технологии в областта на електронното публикуване и електронната търговия.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Този, който убива човек, убива разумно същество, което е по подобие на Бог, но този, който унищожава добра книга, убива самия разум.“

Джон Милтън, английски поет и публицист, роден на 9 декември преди 416 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.