Легендата на американската кънтри и фолк музика Джон Прайн почина от коронавирус  на 73 години, съобщи ТАСС.  Той е бил хоспитализиран  на 26 март, разказва съпругата му Фиона Прайн, която е и негов мениджър.  Те са били на турне в Европа и се завърнали в САЩ на 17 март.

Наричан понякога "Марк Твен на авторите на песни" и посочен от Боб Дилън като един от любимите му композитори, за 50 години в музикалния бизнес Джон Прайн си изгражда имиджа на майстор на думите и специалист по меланхолични балади с отенък на сюрреализъм. Роден на 10 октомври 1946 г. в Мейуд, Илинойс, започва да свири на китара, преди звездата му да изгрее на музикалната сцена в Чикаго с помоща на кънтри легендата Крис Кристоферсън. Първият албум на Джон Прайн, който носи неговото име, излиза през 1971 г. и е приветстван от критиката. Една от знаковите му песни срещу войната във Виетнам, "Your Flag Decal Won't Get You Into Heaven Anymore", се възражда през последните 30 години след американската военна намеса в Афганистан и Ирак. 

"Неговата музика е изключително красноречива. С нея той се движи в един сал с Нийл Йънг и Джон Ленън", казва Роджър Уотърс от "Пинк флойд" през 2008 г.

Последният му албум излиза през 2018 г. Заедно с Чък Бери и Ленард Коен, Прайн е сред малцината композитори, приети в литературния ПЕН клуб. Има две награди „Грами”.  В една от песните описва какво ще прави, когато се озове в рая - ще пие коктейл и ще пуши 15-километрова цигара…

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Този, който убива човек, убива разумно същество, което е по подобие на Бог, но този, който унищожава добра книга, убива самия разум.“

Джон Милтън, английски поет и публицист, роден на 9 декември преди 416 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.