АНЕТЕ ДИТЕРТ, DW

Винаги е било рисковано да разказваш за възхода на Владимир Путин и близките до него олигарси. И то не само в Русия. Сега се оказа, че и за британски издателства е опасно да публикуват книги по темата. Най-новият случай е свързан с книгата "Хората на Путин". Неин автор е Катрин Белтън - реномирана бивша кореспонденка на "Файненшъл Таймс" в Москва. В книгата Белтън описва Путиновия "КГБ-капитализъм" и неговите методи.

"Гардиън" похвали книгата, публикувана от издателството "Харпър Колинс", и я нарече "революционна". "Ню Йорк Таймс" я описа като прецизно, пълноценно и елегантно обобщение на системата на Путин, чиито мрежи отдавна са проникнали дълбоко и в западните демокрации. В това отношение Лондон, като любимо място на руските олигарси, играе централна роля.

Олигарсите започват дела с цел сплашване

Макар британският министър на отбраната Гевин Уилямсън да определи Русия като най-голямата заплаха за страната, срещу която трябва да се противопостави с "изключителна решителност", свързаните с Кремъл олигарси се радват на привилегии и правна защита в Лондон. И то до степен, която е несравнима с всяко друго място в западния свят.

Катрин Белтън и нейното лондонско издателство бяха обвинени в клевета от четирима руски милиардери, сред които Михаил Фридман, Роман Абрамович и Игор Сечин, шефа на контролирания от Кремъл концерн "Роснефт".

Белтън надали трябва сериозно да се опасява, че ще загуби делото. Но същинският проблем е друг: британското правосъдие позволява т.н. стратегически жалби, чиято цел не е непременната победа, а сплашването на противника. Именно те повишават неимоверно цената за изразяването на критични мнения, тъй като адвокатските хонорари за този вид дела възлизат на милиони и на първо време трябва да бъдат поети и от двете страни.

"Смразяващ" ефект за автори и издателства

В случая на Белтън трима обвинители съдят авторката и в лично качество. А това би могло да се превърне във финансова катастрофа за нея - дори да спечели всички дела. Засега тя отказва коментари за своята книга и обвиненията. И така, както посочва Джесика Ни Мхайнин от организацията Index for Censorship ("Индекс за цензура"), основната цел на обвинителите вече може да се смята за постигната - т.нар. "смразяващ" ефект.

В бъдеще издателствата и авторите ще премислят многократно дали могат да си позволят и дали още искат да дават трибуна на критичната разследваща журналистика във Великобритания. "Лондонските съдилища са се превърнали в основното място - и то не само в Обединеното кралство, а и в световен мащаб - което кара критичната журналистика да замлъкне", подчертава Джесика Ни Мхайнин.

Издателството "твърдо" ще защитава книгата

По данни на Министерството на правосъдието броят на този вид обвинения в клевета в Лондон нараства със 70 процента годишно, а адвокатските кантори, които работят по тези случаи, се радват на големи печалби. И преди британското правителство да продължи да заявява, че ще се противопоставя на руската намеса в западните демокрации "с решителност", би било добре първо да се вгледа в собствената си правна система.

Случаят "Белтън" е особено интересен и с това, че в лицето на "Роснефт" като обвинител е допуснат концерн, който се контролира директно от Кремъл. Това означава, че руските олигарси със съдействието на британски адвокатски кантори в бъдеще могат да накарат критици на Путин в Лондон да замлъкнат.

Поради това "Файненшъл Таймс" наскоро изрично призова британското правителство да промени съществуващата практика:

"Огромните разходи, свързани с тези дела, могат да ограничат свободното изразяване на мнения, особено ако става дума за журналисти на свободна практика или за по-малки издателства, които работят в името на обществения интерес, публикувайки критични материали".

Издателството на Белтън заяви пред пресата, че ще "защитава твърдо" книгата, която все още е налична в оригиналния си вариант.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Правителство, което повиши цената на бирата, неминуемо пада от власт.”

Ярослав Хашек, чешки писател, роден на 30 април преди 142 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.