Вестник "СЕГА", рубриката "После"

Докато Цветан Цветанов с патриоти и реформатори НЕ съставиха кабинет, Бойко Борисов с Лиляна Павлова наобиколиха Смолян, откриха 4-километрова отсечка и инспектираха саниран блок. 

"Инспекция на саниран блок" - така е озаглавено кратко видео във профила на премиера във "Фейсбук". Съдържанието на видеото е: Борисов цъка с език и се диви на облицован блок; Борисов изразява съмнение, че блокът наистина е стар, защото изглежда чисто нов; Борисов пита и разпитва колко са намалели сметките; Борисов говори с баба за енергийната ефективност и задава въпрос: крадоха ли, бабо, или работиха?; граждани подвикват, че и те искат и тях да санират; Борисов: разправяйте се с ония в парламента, ние внесохме там... "проектопредложението" - подсказва Лиляна; Борисов се качва в автомобил и обещава отново да управлява, жена крещи подире му: КОГА, КОГА ЩЕ СЕ ВЪРНЕТЕ? 

***

Другото мероприятие в Смолян - откриването на отсечка, бе в строга и тържествена форма - и от него има видео, гледахме го с широко отворени очи.

Както е маниер на тази власт - пътят бе благословен от православни служители. Цитираме малко от тая благодат - правим го като салют към светската държава:

"...Чуй молитвата и удовлетвори просбата на всички Твои раби Божии; всички, които ще пътуват по този път, просветли ги, дай им мир, здраве и спасение и безаварийно шофиране без произшествия. И изпрати благодатта на Светия Твой дух да освети тоя път. И избави ни, Господи, от нашите видими и невидими врагове. И изпълни всичките ни просби и добри желания..."

***

Това вече сме го показвали, но не знаехме, че и другото основно вероизповедание в България има какво да каже за Пътя и Истината, и Живота. Районният мюфтия също присъства на мероприятието и държа кратка реч, в която разкри някои положения в исляма:

"...Наистина е празник за Смолян този ден с това съоръжение, с този път. Пътищата според ислямската религия са божия благодат от Всевишния. Това е благо за хората, за всички нас. И ние сме длъжни като отговорни граждани да ги поддържаме в този вид и да подобряваме живота не само в материално, а и в духовно отношение..."

По-късно ББ благодари на всички конфесии за инфраструктурната подкрепа и прочете пред микрофона кратки цитати от Корана по темата, подготвени от мюфтията: "Тоя, който строи Земята, да я постеле за вас и да прокара там пътищата". После се обърна към православните духовници и попита: "В Библията пише ли нещо за пътищата?".

Това, освен че е остроумно, казва още нещо: ББ прочете два реда от книга, различна от "Винету". 

***

Междувременно Цецерон пък блесна като лексиколог.

Журналистът Драго Симеонов от "Дарик" разпространи факсимиле от манускрипт, създаден от ръката на Цветан Цветанов. Бидейки гост в "Дарик", Цветанов, помолен от журналиста да посочи дума на 2016 г., написал на листче: Сталбилност, удивителна, подпис. 

С този графичен акт Цецерон се нареди в пантеона на политиците, преминали отвъд правописанието и грамотността - като Стефан Данаилов например, който преди години се прости с културен деец, изписвайки думата "Збогом".

След като Цецо, реформаторите и патриотите окончателно се обединиха около каузата да НЕ се съставя кабинет в рамките на това НС, вече можем скръбно да напишем: Збогом на сталбилността!

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„В слушането на музика, четенето на книги и гледането на филми наравно участват както създателите, така и консуматорите. Всеки със своята интелигентност, глупост, тъга, веселие, моментно настроение.“

Рангел Вълчанов, български режисьор, роден на 12 октомври преди 96 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.