ИВАН БАКАЛОВ, e-vestnik.bg 

Министърът Вежди Рашидов връчи на Камен Воденичаров най-високото отличие на Министерството на културата – „Златен век” – печат на Симеон Велики.

Нямаше други наградени с това отличие, освен него и прочутият руски режисьор Никита Михалков, който ще получи сега ордена си, при посещение на Вежди Рашидов в Русия.

В съобщенията за награждаването Камен Воденичаров беше наречен „известният български актьор, телевизионен водещ, режисьор и продуцент”. Направо звучи като жив класик, какъв тук Никита Михалков, какви други български артисти…

Това награждаване мина само с известно мърморене във Фейсбук. Никаква друга реакция. А то е скандално. При толкова актьори, режисьори, хора на изкуството, награден – Камен Воденичаров.

Прилича на наградите по живково време, когато ги раздаваха на свои хора. Но е още по-лошо. Воденичаров е от правилните и го награждават. Нищо че е посредствен, малко актьор, малко се опита като певец, малко режисьор, продуцент, звучи авторитетно. Осигурили са му държавен екран вече 20 години. Няма никакъв шанс в частна телевизия, където рейтингът за едно шоу е на първо място.

Сивото поточе пак си тече.

Направо е за чудене – как е възможно Камен Воденичаров и Тончо Токмакчиев да се появяват вече 20 години с едни и същи тъпи смешки в най-гледано време по БНТ, от които даже не се разбира какво говорят? Погледнато отстрани, човек може да помисли, че е някакъв много успешен скеч, герои, издържали във времето. А на практика е пълна безкритичност на БНТ и конюнктура. Като в соца, някаква номенклатура, шоу-номенклатура, която си съществува, добра или лоша, само я местят от едно предаване в друго, или като тия двамата, дори не ги местят.

Безкрайно изтъркано, неразбираемо и досадно. И конформистко. Лоша дума за властта или закачки със силните на деня старателно се избягват.

И Воденичаров получава награда за това. Награда за конформизъм и посредственост от  партията и правителството.

На церемонията в Министерството на културата Вежди Рашидов казва:

„Камене, благодаря ти, че те има! Страшно съм ти признателен за всичко, което правиш, а аз следя твоята творческа кариера вече близо три десетилетия! Ти сега навлизаш и в най-мъжката възраст и съм сигурен, че тепърва всички ще ни изненадваш и радваш”.

Да, наистина ги радва – тях. Но не може с нищо да изненада вече три десетилетия.

 

Коментари  

+4 #7 Панко 15-05-2016 10:01
Награждаването на въпросния Камен Во си е просто срамен факт, а вие вместо да протестирате, оправдавате тази безсрамна церемония и по стар български обичай се нахвърляте върху автора. Жалко, но факт. Продуцирал разни филмчета!? Тогава и Халваджиян да бъде награден с не един "Златен век", а поне с пет.
Цитиране
+5 #6 Силвия Паскалева 13-05-2016 11:16
Това с наградата някаква смешка ли е или? Ако не- съм потресена! Толкова висока награда за Камен, когото помним с една песен от времето на прехода! Но това беше преди много години, а оттогава? Шуробаджанащина!
Цитиране
-1 #5 Тонка Колева 12-05-2016 05:13
По времето на Живков не се раздаваха награди и отличия на случайни хора. Може да е имало изключения, но тенденцията не беше такава. Престанете да пишете глупости, а само си спомнете какви актьори и режисьори имаше тогава и ги сравнете с днешните посредственици!
Цитиране
-3 #4 Ася 11-05-2016 16:47
Камен Воденичаров напълно си е заслужил наградата "Златен век", защото е продуцирал най-хубавите исторически филми за София. Намерете ги във Vbox7.com.
Цитиране
-6 #3 Ася 11-05-2016 16:44
http://vbox7.com/search/?completed=0&vbox_q=%D1%81%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%8F+%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D0%BD+%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B2
Това са филми на Камен.
Цитиране
-3 #2 Ася 11-05-2016 16:42
Точно наградата "Златен век" заслужава Камен Воденичаров, защото е продуцирал най-хубавите исторически филми за София. Ето тук можете да ги гледате. http://vbox7.com/search/?completed=0&vbox_q=%D1%81%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%8F+%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D0%BD+%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B2
Цитиране
+7 #1 Тинко 11-05-2016 09:39
Да, изглежда посредствено, тъпо и странно. Прав е авторът при толкова артисти и продуценти, макар, за всеки друг може да се напише същото, освен ако е супер неизвестен и никой не знае какво прави, тогава всички клатят умно глава. Прав е авторът и за скечовете на Токмакчиев и Воденичаров, но до тук, всичко друго потъва в политиката, само името на Бойко Борисов липсва, но Веждито е достатъчен. Препратките към соца са малко изсмукани, освен всичко, не е политика на МК да награждава своите си хора, просто е, отворете да видите, кой кога е награден и за какво. А авторът всъщност кой е, не е ли първия приятел на Трактора, на нечистоплътната Патрашкова, не се ли мъдрят негови статийки все жълтурещи при това в Галерия, Уйкенд и т.н. Май всичко си идва на мястото, не е важно какво пишеш, а от кои си, като всичко в Бг. Т.е. като срещу това срещу което авторът ругае!
Цитиране

„Не свири нищо модно. Времето е скъпо. Трябва да имаме по сто човешки живота, за да се запознаем с всичко хубаво, което съществува на света.“

Роберт Шуман, германски пианист и композитор, роден на 8 юни преди 213 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"