Казионният Съюз на българските писатели (СБП), наследник на комунистическата организация, която остана в историята с репресиите срещу талантливи автори, набра няколко точки преднина спрямо конкуретнтото сдружение, в което членуват писатели с антикомунистически възгледи. 

Министерството на културата съобщи, че Вежди Рашидов е подписал меморандум за сътрудничество със СБП и се е ангажирал с подкрепа на членуващите в него автори. 

Председателят на СБП Боян Ангелов пък благодарил за оказваната досега подкрепа и без въпросния меморандум. Той изброил като примери отбелязването на 100-годишнината от гибелта на Димчо Дебелянов, за която през 2016 г. бе издаден сборник, организирани бяха кръгла маса и литературно четене в столична галерия; осъществяването на два изключително важни проекта за българската литература – „Азбучникът” и Христоматия със значимите писатели и поети на България, които вече се ползват като учебни помагала.

Ангажирането на министъра (макар и в оставка) с членове на конкретни организации е лош знак за пристрастността на представляваната от него институция, когато трябва да се решава кой да бъде финансиран и кой подпомогнат. Покрай скандала с отказания от Стефан Цанев орден "Златен век" Рашидов директно призна, че лично се меси кой да получава наградите в България. 

"В близкото минало подписах една награда и то с голямо удоволствие – лично мой избор бе ти да бъдеш награден с Националната награда „Христо Г. Данов“, заедно с парични средства. Ти я прие с радост и с охота, а аз бях щастлив, защото знаех, че я заслужаваш", заяви писмено Рашидов в открито писмо до Цанев.

По този начин лъсна изключителната грозота на отношенията между властта и творците, които тя смята, че стоят по-долу от нея и тя може да им дърпа конците. В демократичните държави тези отношения се определят като търговия с влияние и това се смята за престъпление. 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Правителство, което повиши цената на бирата, неминуемо пада от власт.”

Ярослав Хашек, чешки писател, роден на 30 април преди 142 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.