След като петокласничка Теодора Божкова  от столичното 35-о училище „Добри Войников“ написа жалба до председателя на Държавната агенция за закрила на детето срещу тежките раници на учениците, зам.-министърът на образованието Таня Михайлова предложи "решение" на проблема, съобщи bTV.

Майката на ученичката, Лилия Божкова, разказа, че Михайлова е предложила тетрадките на учениците да са по-нисък клас – по-некачествена хартия, но по-леки.

„Не смятам, че това е решение, защото децата сега изграждат почерка си и е хубаво да пишат на по-висок клас тетрадки. Предпочитам учебниците да са по-нисък клас, но с повече съдържание, за да няма нужда от допълнителни помагала и сборници”, каза Божкова.

Учебници с повече от 64 страници да се издават в две части и учениците да носят в раниците си само тази, която им трябва. Това е друга от дискутираните идеи в Министерството на образованието. На него очевидно му убягва абсурдността на целия учебен процес, особено видима в началния курс и прогимназията. Там децата са изключително натоварени за разлика от учениците в гимназията, които ходят с по една тетрадка на училище. 

За сравнение в редица западни държави учебните помагала стоят в училище и домашни за вкъщи не се дават. 

„Лесно е да се предвидят действията на себелюбеца, трудно е да се отгатнат само действията на честните и безкористните хора.“

Фенимор Купър, американски писател, роден на 15 септември преди 235 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.