След като петокласничка Теодора Божкова от столичното 35-о училище „Добри Войников“ написа жалба до председателя на Държавната агенция за закрила на детето срещу тежките раници на учениците, зам.-министърът на образованието Таня Михайлова предложи "решение" на проблема, съобщи bTV.
Майката на ученичката, Лилия Божкова, разказа, че Михайлова е предложила тетрадките на учениците да са по-нисък клас – по-некачествена хартия, но по-леки.
„Не смятам, че това е решение, защото децата сега изграждат почерка си и е хубаво да пишат на по-висок клас тетрадки. Предпочитам учебниците да са по-нисък клас, но с повече съдържание, за да няма нужда от допълнителни помагала и сборници”, каза Божкова.
Учебници с повече от 64 страници да се издават в две части и учениците да носят в раниците си само тази, която им трябва. Това е друга от дискутираните идеи в Министерството на образованието. На него очевидно му убягва абсурдността на целия учебен процес, особено видима в началния курс и прогимназията. Там децата са изключително натоварени за разлика от учениците в гимназията, които ходят с по една тетрадка на училище.
За сравнение в редица западни държави учебните помагала стоят в училище и домашни за вкъщи не се дават.