Последният шеф на Шесто управление, бивш вицепрезидент в "Мултигруп" и настоящ професор в Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) Димитър Иванов е сред лауреатите на наградите "Златен век" на Министерството на културата и това предизвика скандал. Същевременно доайенът на българското библиотечното дело доц. Константинка Калайджиева не е присъствала на церемонията и изрично е отказала да получи наградата, но името й стои на министерския сайт, съобщи "Дневник".

Пред медията членът на вътрешноведомствената комисия, която одобрява предложенията за "Златен век" Венцислав Велев обясни, че "Иванов е номиниран в качеството си на издател и преподавател, а не в качества от своето минало" и каза, че кандидатурата е издигната "от група музеи, включително НИМ и НВИМ". От пресцентъра на Министерството не пожелаха да коментират виждат ли етичен проблем с миналото му, което чрез "Мултигруп" го свързва и с министъра в оставка. В първия си мандат Вежди Рашидов получи почетен знак от фондацията на Иванов - "Арете-Фол". 

Че Иванов е предложен за високия орден се разбра през март, но тогава от министерството отвърнаха, че "няма стартирана процедура". Като инициатор на номинацията бе посочен председателят на съюза на архитектите Георги Бакалов, а подкрепящи - директорите на Националния исторически и Военно-историческия музей, академик Воденичаров от БАН и ректорът на УниБИТ проф. Стоян Денчев, също служител на ДС и "Мултигруп".

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Невъзможността за мирна революция води до неизбежност от насилствена революция.“

Джон Ф. Кенеди, американски президент, роден на 29 май преди 104 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"