Последният шеф на Шесто управление, бивш вицепрезидент в "Мултигруп" и настоящ професор в Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) Димитър Иванов е сред лауреатите на наградите "Златен век" на Министерството на културата и това предизвика скандал. Същевременно доайенът на българското библиотечното дело доц. Константинка Калайджиева не е присъствала на церемонията и изрично е отказала да получи наградата, но името й стои на министерския сайт, съобщи "Дневник".

Пред медията членът на вътрешноведомствената комисия, която одобрява предложенията за "Златен век" Венцислав Велев обясни, че "Иванов е номиниран в качеството си на издател и преподавател, а не в качества от своето минало" и каза, че кандидатурата е издигната "от група музеи, включително НИМ и НВИМ". От пресцентъра на Министерството не пожелаха да коментират виждат ли етичен проблем с миналото му, което чрез "Мултигруп" го свързва и с министъра в оставка. В първия си мандат Вежди Рашидов получи почетен знак от фондацията на Иванов - "Арете-Фол". 

Че Иванов е предложен за високия орден се разбра през март, но тогава от министерството отвърнаха, че "няма стартирана процедура". Като инициатор на номинацията бе посочен председателят на съюза на архитектите Георги Бакалов, а подкрепящи - директорите на Националния исторически и Военно-историческия музей, академик Воденичаров от БАН и ректорът на УниБИТ проф. Стоян Денчев, също служител на ДС и "Мултигруп".

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.