МИХАИЛ МИШКОЕД, в. "Стършел"

Като види човек списъка на кандидатите за президенти, а и като гледа телевизионите им изяви, неминуемо ще се запита: това ли получихме след 25 години преход? С какво заслужихме Пищова и Шишарката, бившия пандизчия Петното, ченгетата-патриоти Велизар Енчев и Красимир Каракачанов? Може ли в Щатите до финала да стигнат две двойки, а у нас – двайсет и една? В коя друга нормална страна ще допуснат за поста държавен глава да се състезават бивши агенти на ДС, криминални типове и първични индивиди с оскъден умствен багаж?

Конституционното право на всеки българин да се кандидатира за президент трябва да се преразгледа. И да се внесат нужните уточнения. Лустрация за бившите „куки” така и не наложихме, но кандидатите поне да се явят на психотест. Такъв тест е задължителен за шофьорите, а за претендентите за държавното кормило не е. Ако сегашните двойки бъдат подложени на психотест, поне половината няма да го издържат.

По-малко кандидати, по-малко харчове за държавата – за бюлетини и за медийна разгласа. Сега всеки претендент за „Дондуков” 2 получава 40 хиляди лева държавна помощ под формата на ваучери, с които да финансира участието си по медиите.

Могат ли ваучерите да се върнат в джоба на кандидатите като „суха пара”? Твърди се, че и за това била измислена врътка – договори за медийно участие с кабеларки из провинцията. После кабеларките, щом получат парите от държавата, ще ги делкат с кандидатите.

Тоест, желаещите за „Дондуков” 2 не са толкова луди, колкото изглеждат – да се показват по телевизиите само за едната слава. От президентската кампания те ще изкарат и някой лев.

Някой лев на гърба на данъкоплатците...

А данъкоплатците ще псуват демокрацията и с носталгия ще си спомнят времената на Живков.

Което е и целта на кукловодите на прехода.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Целувала съм се с Орландо Блум, била съм до Джони Деп и Джефри Ръш. Беше удивително!”

Кийра Найтли, британска актриса, родена на 26 март преди 40 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...