МИХАИЛ ВЕШИМ, в. "Стършел"

Една моя позната актриса разказваше, че след представление в провинцията една жена се приближила до нея и я по­хвалила: „Много хубаво играхте, даже прекалено!”.

Същото може да се каже за дългочаканото откриване на Европредседателството в Народния театър. И за речта на председателя на Европейския съвет Доналд Туск, която бе произнесена на родния ни език и умили повечето ни сънародници – много хубаво, даже прекалено! На мен ми заприлича на качамак с пръжки в пръстено гювече – вкусно, но става на топка в стомаха. В този качамак бяха забъркани Иван Вазов и Захари Бахаров, сериалът „Игра на тронове” и Спартак, името на премиера и на футболиста-полукаталунец Христо Стоичков. Интелигентните хора, колкото и малко да са останали у нас, веднага усетиха политическия кич… Нерде „Игра на тронове”, нерде историята на Балканите! Пък и Захари Бахаров – у нас зрителите го свързват не с актьорската му игра, а с друга – лотарийна. Игра – измама за българи. Ало-измамниците, на които едни наивници хвърлят пари от балкона, се преследват от закона. А този, който всяка вечер обещава милиони на други наивници, за да им прибере левчетата, минава за „велик актьор” и „национална гордост”… Та даже чухме името му в официалната реч на председателя на Европейския съвет. Утре може да го поканят да рекламира не само Националната, а и Европейската лотария. Между другото, знаете ли защо въздухът в София е задръстен с фини прахови частици? От търкане на лотарийни талони… И от изтъркани речи на политици – наши и чужди.

Прекалени бяха и мерките за сигурност – защо беше нужно ден и половина преди откриването да бъде блокиран центърът на София? Службите ни за сигурност се презастраховаха – няма минувач, няма проблем.

Иначе нашите спецполицаи са толкова „компетентни”, че не можаха да заловят телефонния терорист, който в два поредни дни евакуира и затвори по обяд софийското летище с фалшив сигнал за бомба. Добре че нямаше истински бомби…

По време на Евросуматохата в София бе поставен рекорд – един билборд донесе 100 милиона лева печалба на авторите си. Такива печалби не може да рекламира и Бахаров в Националната си лотария. Какъв поразяващ ефект - билбордът дори не стоя и ден, а постигна своето – уцели Борисов в сърцето. Нашият премиер, сравнен в речта на Туск с героя Спартак, толкова героично се уплаши от полицаите, че веднага им подари 100 милиона за заплати. Откъде ги извади, не стана ясно… Може би от собствения си джоб, защото от държавния законно не е възможно – има Закон за бюджета – там разходите са разпределени по пера и за корекции трябва да гласува Народното събрание… Но в България всичко е възможно – законите са за това, да се нарушават. Правилно ни каза и Юнкер в словото си: че сме постигнали много в борбата с корупцията… Ето го постижението: един човек, същи падишах, да се разпорежда с нашите пари като със свои. И да раздава на кой колкото Той прецени.

Прекалени бяха и девет протеста в София за един ден. Това допълнително изнерви софиянци и даде повод за мърморене. А пък една бивша депутатка, Стела Банкова, пусна в медиите фалшивата новина, че сме загубили 15 милиарда (по някакви нейни изчисления!), откакто членуваме в ЕС. Слух-мехлем за евроскептици и за всички, които са й на акъла.

Но да погледнем от положителната страна – щом има протести, има и демокрация.

Все пак сме европейска страна, макар и не винаги да личи. В Москва за протести арестуват, а техния падишах, както е тръгнало, ще си го избират доживот.

  • ТРАГЕДИЯ

    Вечната Янка Такева. Кой дърпа конците в образованието

    Ако дърпаш цял сектор назад, може ли да минаваш десетилетия наред между капките? Българското образование достигна ниски нива по много причини, но една от тях е могъщ синдикат...

     
  • ЕКШЪН

    Жан-Клод Ван Дам - човекът с патентования ритник

    Той е шампион по бойни изкуства, културист, актьор и режисьор. Разкрачът и акробатичните му удари са патентовани. Има и свой паметник в естествен ръст в родния си град Брюксел. Екшън звездата Жан-Клод Ван Дам е роден на 18 октомври.

     
  • ЩУРЕЦЪТ

    Кирил Маричков, който си отиде на сцената

    Паметно е неговото участие в зората на демократичните промени срещу тоталитарния режим на БКП. Заедно с Богдана Карадочева и Стефан Димитров, Тодор Колев, Васко Кръпката и мнозина други той възпламеняваше митингите през 90-те години.

     

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     

„През последните 20 години изглежда, че всеки филм е с поне 20 минути по-дълъг, отколкото трябва.”

Итън Хоук, американски актьор, роден на 6 ноември преди 54 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Между два кадъра“ - разговори за кино

Новата книга на кинокритика Деян Статулов съдържа 51 интервюта със съвременни творци на българското кино... 

По стъпките на Алеко

"Тази книга е своеобразна в много отношения, включително и с начина на издаване – взаимопомощ, както на село навремето се събираха да свършат най-трудната работа при строежа на нов дом – да излеят бетонната плоча, или изкопаят основите." - Марин Георгиев за книгата "Спомен за доброто” на Ганчо Иванов...

За личното и отвъд него

 

„Нож“ на Салман Рушди всъщност представя образа на новото поколение терористи, които са готови на всичко и не познават чувството на съжаление...