МИХАИЛ ВЕШИМ, "СТЪРШЕЛ"

Покрай протестите на улицата се заговори и за коридорите на властта. Най-вече за заплатите в тия коридори. На мушката веднага кацнаха депутатите – със заплати над 3 хиляди, които с добавките (участие в комисии, средства за сътрудници, командировки и прочие) надхвърлят 5 хиляди. С повишаването на средната заплата ще се вдигнат и доходите на парламентаристите –  ковачите на закони сами са си вързали гащите за три средни заплати по статистика. Хилядарките по ведомост си вървят, дори и депутатите да не стъпват в пленарната зала. Бойкотът на социалистите не се отразява на месечните им доходи.

Депутатът от ДПС Пеевски въобще не  стъпва в този парламент, а пък трудовият стаж и възнаграждението му си върви… Карай – да върви! Пеевски е недосегаем – държавата е негова, никой не може да му каже копче! И работодателят (народът) не може да прекрати мандата му – поради неявяване. Както всеки работодател би уволнил всеки работник, който не ходи на работа.

Премиерът в една от телевизионните си изяви издаде заплатата на президента – 11 хиляди. Тук може да се разсъждава: за едни това е безумно много, за други – е нормално държавният глава да е с една глава над другите заплати. И докато се обсъжда размерът на президентската заплата, се  пропуска друго много важно: не е ли раздут щатът на Президентството? Колко съветника, колко отдели, колко експерти се въртят около държавния глава? И какви са техните заплати? А около вицепрезидента? Навремето, когато Първанов беше президент, той премести-намести другарите си, чиновници от „Позитано”, на „Дондуков”. И ги дондурка на топлите местенца два мандата… Сега Радев пак пълни канцелариите със свои хора – президентските служби и отдели са като министерствата… Така президентската власт, без да има такива правомощия по Конституция, става дубльор на изпълнителната.

Иначе изпълнителната власт е истинският балон, надут до пръсване – управляващата коалиция гледа да настани всеки от партийците си на топла длъжност и висока заплата. По партийни квоти и партийни заслуги. Когато разследващите прокурори намериха в сейфа на главния секретар на Агенцията за българите в чужбина  сумата от 400 хиляди лева, научихме и официалната заплата по ведомост на този чиновник, човек на ВМРО – около 3 хиляди лева…

Така можем да добием представа какви са заплатите на десетките и стотици чиновници като него, окупирали службици  в държавния апарат. Парата е в апарата. Освен министерствата, какви ли не агенции и комисии развъждат бюджетни бозайници.

В СЕМ (съвета за електронни медии) работели около стотина експерти. В КЕВР – около сто и петдесет…

Ако статистиката сметне, ще излезе, че най-бедната страна в Европейския съюз изхранва и охранва най-голямата армия от държавни служители бюрократи.

Протестиращите на улицата издигат лозунги за смяна на системата. Едва ли искат да връщат социализма в Правешкия му вариант… По-скоро за тях „смяната на системата” означава да се смени партийно-бюрократичният модел в държавата. Да се съкрати апаратът, да се орежат чиновническите заплати и привилегии, да се тури край на партийните назначения на „наши” хора на „топли” местенца.

Ама кой да го направи това? Виждате ли някъде политик-реформатор?

В нито един от трите си премиерски мандата Бойко Борисов не се показа като реформатор.

А по-скоро като деформатор.

Така държавата се деформира и нито една нейна институция вече не работи както трябва.

Колко ли може да продължи това?

„Колкото повече ограничаваш себе си, толкова повече се разкрепостяваш. Деспотизмът на ограниченията само помага да се достигне точността на изпълнението.”

Игор Стравински, руски композитор, роден на 17 юни преди 144 години

Прочетохте ли коледните романи на Антъни Хоровиц?

 

За филолозите четенето на роман на Хоровиц предоставя още едно удоволствие – да разглобяваш творбата и да търсиш скрития механизъм, който я прави толкова добра.

 

„Момчето си отива“ – вечният символ на първата любов

 

SKIF припомня емблематичните игрални филми по сценарии на писателя Георги Мишев.

„Мистър Джоунс“ на Холанд: 100-годишната рецепта на Сталин за геноцид в Украйна

 

Лъсва и образът на охранената журналистическа гилдия на чуждестранните кореспонденти, базирана в Москва.

За „Денят на истината“, посланията му и оценките за него (ревю)

 

Да не изпаднем в познатата ситуация на наши колеги, които през 1967 г. скъсаха от критики Чаплин за „Графинята от Хонконг“, без да знаят, че ругаят последния му филм...

Да извайваш музика

 

Разнопосочни размисли, извикани от концерта на диригента на Берлинската филхармония Кирил Петренко със Софийската филхармония (зала „България“, 4.VI.2026 г.)

За насилието и съпротивата (ревю)

 

„Комунистическите концлагери и политическите затвори в България. Справочник" на Борислав Скочев в едно от най-правдивите, демократични и хуманни изследвания, от които обществото ни има крещяща нужда.