МИХАИЛ ВЕШИМ, в. „Стършел“

Един скандален случай, разкрит от Нова телевизия по изборите, е на път да се замръчка по нашенски. Всички говорят за победата на генерал Радев, а никой не тръгва да разследва шмекериите около победата. Репортерката Генка Шикерова показа пенсионери от провинцията, бед­ни, възрастни хора – опърпани и без зъби, които фигурират сред дарителите за кампанията на генерала. По документи били дарили по 400 лева. Едни от интервюираните се изненадваха че са дарители, а други кимаха утвърдително... А щом ги питат откъде са им парите, като са с малки пенсии, отвръщат, че може да са взели заем... 

Между двата тура въпросът за тия позитански шмекерии бе поставен и на Петър Курумбашев, бивш червен депутат, който гостува в телевизионно студио. Той мълча достойно като комунист на разпит – ни чул, ни видял. Пък и не допускал, че неговата партия ще направи такова нещо... Самият Корумбашев се похвали, че бил дарил собствени средства за кампанията – колко, не каза. Колкото и да е дарил, сега ще му се върнат стократно – той става евродепутат в Брюксел на мястото на Илияна Йотова. 

Журналистката Миролюба Бенатова зададе въпроса за „даренията” и на друг червен любимец –  Стефан Данаилов. „Оставете тия работи!” – махна с ръка позитанският идол... С жест, означаващ „победителите не ги съдят”... И побърза да изтъкне себе си – и той бил дарил пари за кампанията. 

Тоест, дарителството е характерно за социалиста – това са хора с широки сърца. И с широки джобове – бихме добавили. Понякога пренасят парите и в куфарчета – както навремето Кирил Добрев през границата. Сигурно и той е дарил средства – обяснимо е, задължен е на партията-майка, без нея щеше да е нищо. Каквото нищо щеше да е и свинарят-милионер Гергов, виден член на ръководството на БСП. 

За такива дарители дори е задължително да се бръкнат, но за пенсионери с минимални доходи? 

Навремето (1999г.) Хилъри Клинтън върна чек за 1000 долара от съпругата на Илия Павлов, Дарина – връзката с „Мултигруп” щяла да й развали имиджа. 

Значи някой в Щатите контролира списъка на дарителите. 

Какво ли дарителство ще настане у нас, когато бъде премахната и официалната субсидия на партиите? 

И кой ще контролира? 

Да, победителите не ги съдят... У нас не съдят и победените. 

У нас изобщо никого не съдят...

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Ако приемем, че вечност не означава безкрайна продължителност от време, а безвремие, тогава вечният живот принадлежи на тези, които живеят в настоящето.“

Лудвиг Витгенщайн, австрийски философ, роден на 26 април преди 136 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.