Михал МИШКОЕД, "Стършел"

Сред кандидатите за директори на БНТ се оказа и Иван Гарелов. Комисията от СЕМ, която прегледа документите на кандидатите, го допусна до следващия етап. Току виж, го допуснали и до финала… А накрая го и избрали.

Ако в България имаше лустрация, агентът на ДС с псевдоним „Талев” щеше да си гледа пенсията, а Националната телевизия да гледа само вкъщи, по телевизора. Но тъй като нямаше лустрация, доста агенти на ДС се изредиха на шефския стол на БНТ от промените насам – Огнян Сапарев, Хачо Бояджиев, Иван Токаджиев, Иван Гранитски, Иван Попйорданов…

Защо шеф да не стане и друг Иван – Гарелов? Като агент на службите едва ли е бил по-долу от тях. А като правоверен журналист на живковия режим бе направо за пример – помним как всеотдайно защитаваше партийната линия, как борбено се хвърляше с микрофон в ръка да интервюира българските турци по време на Голямата екскурзия.

Из интернет се разпространява списък на интелектуалци, подписали се в подкрепа на избора на Гарелов за генерален директор на БНТ. Наред с „червените” Е. Йончева, Ал. Симов, П. Волгин и Дърева, там са имената и на други лица с „картончета и псевдоними” – Божидар Димитров, Валери Стефанов, Иво Хаджимишев... За тях е ясно – активирани са служебно. Но сред подписалите са и „демократи”… Какво ти демократи – направо демократери: Михаил Неделчев, Димо Гяуров, Иво Беров… От такива демократери се очаква да изригнат с цялата сила на словото срещу бившите ченгета.

Но вулканите мълчат и се подписват. Вместо изригване – наколенки!

Ако Гарелов оглави БНТ, няма да е сензация. Щом липсва лустрация…

И обществено недоволство от избора не се очаква – като при случая Пеевски и ДАНС. Никой няма да излезе пред телевизията или пред СЕМ да протестира.

Само някой слаб гласец може да изпъшка по сайтовете: „Те надделяха!”… Припомняме: имаше такъв игрален филм от „светлото минало” – за подвига на чавдарци и Тодор Живков.

Сега гледаме същия филм, но за подвизите на ченгетата.

Да, те надделяха… След четвърт век преход.

 

 

 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Музиката принадлежи на всички. Само звукозаписните компании все още вярват, че те са собствениците й.“

Джон Ленън, английски музикант, роден на 9 октомври преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.