МИХАИЛ ВЕШИМ, "СТЪРШЕЛ"

Нова идея роди парламентарното мнозинство – номерата на колите вече да не са с букви, а с цифри. Голяма новост, голям прогрес! Очаквахме КАТ да се модернизира, а той се цифровизира! Така вече ще можело да регистрираш автомобил навсякъде в България – ако си от София, да идеш в Благоевград или Ловеч, за да не чакаш на целодневната километрична опашка в софийския КАТ.

Вместо да открият още един или два пункта в почти двумилионната столица и да намалят опашките, ще разкомандироват столичани и коли из провинцията – за управниците това изглежда по-удобно. Българският шофьор и собственик на автомобил е като опитно зайче – какви ли не експерименти си правиха с него в годините прехода. Помните ли голямата акция с подмяната на номерата преди десетина години, при влизането ни в ЕС. Тогава ни обявиха, че било задължително европейско изискване – буквите в табелите да са съвместими с латиницата и да има знамето на ЕС. Неизвестни „мислители” от МВР измислиха как да се отличават номерата за отделните области, някои по съвсем неясна логика – Бургас – А, Добрич – ТХ, Благоевград – Е.Това „задължително” излезе пълен блъф – и в Гърция, и в Италия могат и до днес да се видят автомобили със старите традиционни номера и никой не им налага насила да си ги сменят.

Тогава от масовата подмяна на табелите напълниха гуша фирми, близки до министъра на МВР – по онова време Румен Петков. И беше голяма суматоха – хора и коли се трупаха на камари пред КАТ, нервеха се и се караха, а от суматохата печелеха ловки мошеници, които действаха заедно с катаджиите – прекарваха „свои коли” с предимство. Срещу заплащане, разбира се.

Сега става ясно, че можело да минем и без буквите в номерата – само с цифри. Значи преди десет години напразно сме „ручали жабетата” – просто едни хитреци събраха по петдесетина лева от близо два милиона автомобили.

Авторите на промените уверяват, че „цифровото нововъведение” не се отнася за старите реги­страции, а само за новите. Но утре може да се събудим с нова наредба – всички номера на коли да са без букви, а само с цифри – и да ни юрнат отново под строй да си ги сменяме.

И ние пак ще се струпаме пред КАТ. Безропотно, като в оня виц от времето на реалния социализъм: на профсъбрание обявяват, че ще се проведе масово бесене на профсъюзните членове. Присъстващите в залата мърморят, но никой не възразява. Само един човечец вдига ръка да попита: „Извинете, не разбрах: въженцата от къщи ли да си носим или ще ни ги раздавате по профсъюзна линия?”

 

 

 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Запомни едно: ти, а не някой друг, решаваш съдбата си. Никой не може да живее вместо теб, нито пък ти можеш да живееш вместо някой друг.“

Е. Е. Къмингс, американски поет и драматург, роден на 14 октомври преди 130 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.