"ДНЕВНИК"

Освен с масовото одържавяване - ВиК холдинг, лотарии, бензиностанции и др., управлението на Бойко Борисов и ГЕРБ ще остане в историята и с реанимиране на естрадата. На тази от най-кичозен тип.

След "Нашата полиция ни пази" - за успехите на родната полиция, "Усмивка за теб" - по повод 45-годишнината на АЕЦ "Козлодуй", и "Кураж" - за коронавируса, дойде ред и на "Песен за Банкя".

Музикалното парче възпя родното място на премиера по ирония - на рождения ден на "образа в огледалото" Делян Пеевски.

Творбата възхвалява "люлката" на водача на ГЕРБ в патетичен стил. Клипът започва с развълнувана рецитация на депутата от партията Евгени Будинов. По-нататък са намесени души, Бог и клишета от типа на "Китна ти, земя, омайваш ми сърцето" .

Заради тежкия кич вестник "Сега" дори призова за "оставка на българската естрада" и предложи, ако все пак възстановят фестивала за политическата песен "Ален мак", той да се казва "Банкянска магнолия".

В песента са взели участие известни изпълнители и музиканти: Хайгашод Агасян, дует "Ритон", братя Аргирови, сопраното Еделина Кънева, фолк изпълнителката Поли Паскова, джаз певицата Русана Христова, пианистът Ангел Заберски-син, Никола Чочев от "Гласът на България", Людмила Миланова от Star Academy. Текстът е на Румяна Николова, продуценти - Алекс Нушев и Петър Алексиев, се изброява в прессъобщението за пускането на клипа на район "Банкя".

Песента изразява "локалния патриотизъм" на хората в Банкя, обясни за "Дневник" зам.-кметът по културата на община Банкя Александра Александрова - самата тя припяваща в песента, "защото била поп и джаз певица от 3-годишна". Александрова изрази учудване "защо се политизира всичко".

Тя обясни пред репортер на "Дневник", че

всички участници в записа живеят или ще живеят в Банкя и участвали безвъзмездно.

Поводът била 70-годишнината от обявяването на Банкя за курорт. Инициатор на проекта била Румяна Николова, местен автор на книги за градчето, която написала текста и потърсила Агасян да напише музиката.

Кой е платил песента и клипа

От кметството не назоваха цената на произведението, но заявиха, че не са дали нито лев за него - всички средства платила компанията "Кока кола ХБК България", която от години помагала на Банкя за пътеки на здравето и културни инициативи. За сравнение, "ядрената" песен струваше 30 хил. лв.

"Дневник" се свърза с компанията за безалкохолни напитки. Оттам отрекоха да са давали пари. Радослав Христов, мениджър комуникации, обясни, че "Кока кола ХБК" си партнира с община Банкя по линия на културния й календар. Това видео обаче не било част от партньорството. Фирмата предоставила единствено минерална вода за консумиране по време на снимките.

Остава възможността песента да е създадена с парите на данъкоплатците, а кметството да крие това.

Клипът предизвика фурор от подигравки в социалните мрежи и това принуди община Банкя да се обясни с прессъобщение. Публикуваме го заради художествената му стойност:

"Открай време Банкя е била вдъхновителка за поети, певци, музиканти, художници. Това не се е променило и до днес. Вдъхновението на много хора сега се изля в "Песен за Банкя". Музиката е на известния български композитор Хайгашод Агасян, текста написа Румяна Николова (автор на три поетични книги и една за местния фолклор), а аранжиментът е дело на талантливите Алекс Нушев и Петър Алексиев (ANP Music Production), постпродукция и мастеринг - Алекс Нушев.

За песента бяха поканени изпълнители, свързани с града ни, повечето от които нейни настоящи и бъдещи жители: обичаните Дует Ритон, завърналите се в България и обикнали Банкя Братя Аргирови, БГ Дуетът - Милчо Соколов и Кирил Веселинов, осигуряващи логистиката, озвучаването и рекламата на културните събития в Банкя, Людмила Манолова - Люси, участничка в "Star Academy" и победителка от телевизионен музикален конкурс по bTV, Никола Чочев - финалист в "Гласът на България", малкият човек с големия глас Емилиян Бърдарски, оперната прима и музикален режисьор в дублажи Еделина Кънева, любимката на ценителите на фолклора Поли Паскова, джаз певицата Русана Христова; с вълнуващ речетатив и вокал в песента участва и актьорът Евгени Будинов - н; майсторските импровизации на пианото са родени под пръстите на виртуозния композитор и пианист Ангел Заберски, който също е жител на Банкя - син на проф. Ангел Заберски и на незабравимата естрадна прима от 60-те и 70-те г. Маргарита Радинска, изпяла първата песен за Банкя през 1974 г.

Освен че участва в изпълнението на песента, цялата организация по записа легна на крехките плещи на младата Александра Александрова, заместник-кмет по културата. Талантът и младостта ѝ сякаш ѝ дадоха криле и тя пое в ръцете си сбъдването на мечтата на много банчани да има песен за курорта ни - песен, която да обединява, да сплотява и да вдъхва гордост и усещане за общност. В "Песен за Банкя" се прегърнаха творци от различни музикални жанрове и силата на този букет от ярки индивидуалности е в тяхното обединение в името на града ни.

Тъй като в записа на краткото художествено произведение не успяха да се включат всички многобройни талантливи артисти от Банкя, ще се радваме те да станат част от предстоящото видео. Дано сме успели да ви предадем цялата си любов, с която Банкя ни изпълва. Искрено ще сме щастливи, ако песента Ви докосне."

Зам.-кметът Александрова анонсира и че тепърва предстои да заснемат "по-рекламно видео, в което ще се снимат и певците, и други творци, свързани с Банкя". Тоест творческият импулс още не бил секнал - даже напротив.

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.