БНР

Най-новата стихосбирка на Владимир Левчев се казва "Писмо в небето". Той е поет, писател, журналист, политик и преподавател в Американския университет в Благоевград. Син е на поета Любомир Левчев.

„Това е една книга за птиците, които пишат изречения в небето, за света като текст и от друга страна за думите, буквите, думите като родители на нови светове", каза той в предаването "Графити по въздуха".

Левчев коментира, че през 2013 г. имаше протести през цялото лято против Пеевски, против задкулисието. Тогава премиер беше Пламен Орешарски.

„И сега какво става - 7 години по-късно, отново имаме Пеевски, отново имаме главния прокурор, отново имаме задкулисието, въпреки че правителството е на ГЕРБ и аз в началото съм подкрепял това правителство“, допълни Левчев.

Аз съм солидарен с протестите днес, както бях преди 7 години, подчерта Любомир Левчев:

„Промените, които стават, са много радикални в глобален план и донякъде те не са предизвикани от пандемията, но пандемията ги катализира и усилва. Все повече започваме да живеем във виртуалния свят“.

"Нараства пропастта между бедни и богати в световен мащаб. Огромно количество хора остават без работа, изтъкна писателят: „Имам опасението, че не само хората, които се занимават с физически труд ще загубят работата си“.

Цялото интервю на Светлана Дичева с Владимир Левчев можете да чуете в звуковия файл тук.

  • В СЯНКАТА НА СЛАВАТА

    Пит Спенсър – тихият мотор на "Smokie"

     Той е  активен композитор и текстописец, като често работи в тандем с Крис Норман. Заедно създават много от най-известните песни на групата, включително емблематичната "Run to Me"... 

„Да служа ще се радвам, но да прислужвам ще ми дотежи.“

Александър Грибоедов, руски поет, драматург, композитор и допломат, роден на 15 януари преди 231 години

Прочетохте ли коледните романи на Антъни Хоровиц?

 

За филолозите четенето на роман на Хоровиц предоставя още едно удоволствие – да разглобяваш творбата и да търсиш скрития механизъм, който я прави толкова добра.

 

„Момчето си отива“ – вечният символ на първата любов

 

SKIF припомня емблематичните игрални филми по сценарии на писателя Георги Мишев.

„Мистър Джоунс“ на Холанд: 100-годишната рецепта на Сталин за геноцид в Украйна

 

Лъсва и образът на охранената журналистическа гилдия на чуждестранните кореспонденти, базирана в Москва.

Подводните течения на Лука Гуаданино

 

„След лова“ на Лука Гуаданино е сред най-неоценените и погрешно разбрани филми през миналата година.

Искри от въглени и неподправен патриотичен плам

     

„Въглени“ - историческа сага от XVII век за страдание, любов и възход

Много повече от писма

 

Амелия Личева за книгата  „Тук и сега. Писма (2008-2011)“, издадена в края на миналата година на български от „Кръг” в превод на Иглика Василева.