За да се издържа трупата на Врачанския театър, която е сред закъсалите финансово и е заплашена от закриване, цената на билетите трябва да стане 250 лв., което е невъзможно. Това пресметна директорът Анастас Попдимитров, цитиран от kmeta.bg. Под заплаха от затваряне са театрите във Враца, Благоевград, Смолян, Велико Търново, Кърджали, операта в Стара Загора, музикалният театър в София и фолклорният ансамбъл „Филип Кутев”. 

Актьорите във Враца са само 25 и няма как да има съкращения, защото ще паднат представления, обяснил Попдимитров. Той посочил, че миналата година са играни 234 постановки пред повече от 40 000 души публика. При средна цена на билетите 4,50 лв. са натрупани задължения от 160 000 лв.

Драматичният театър “Константин Величков“  в Пазарджик, който също има финансови проблеми, но не е сред заплашените от закриване, потърси съдействие от народния представител от ГЕРБ Десислава Костадинова, която е член на комисията по култура, съобщи peshterainfo.com. Директорът му Александър Жеков й обяснил, че след промяна в методиката на финансиране (а за година и половина тя е променяна 3 пъти) приходите вече са с 25% по-ниски.

В момента субсидията се изплаща на основата на събраните приходи, без да е взето под внимание, че пазарджишкият театър има и куклена секция за деца, посочил директорът. Така веднъж бюджетът му страда от това, че по принцип цената на билета в Пазарджик е по-ниска, и втори път поради факта, че детските билети са традиционно с ниска цена. 

Жеков посочил числа – миналата година ДКТ “Константин Величков“ и Младежкият театър в София са имали по 40 000 посещения. От разликата в цените обаче субсидията на провинциалния театър е била 220 000 лв., а на столичния - 400 000 лв. Наложило се да бъдат съкратени 9 щатни бройки и те паднали до 54,5. 

Театралите поискаха от Костадинова съдействие за промяна на начина, по който сега се разпределят парите – на равни 12 месечни вноски, защото театърът не развива дейност, която да е постоянна през цялата година - през януари и август нямало зрители.

 РЕАКЦИЯ

„Не е морално да бъда обвиняван в убийството на българския театър”, заяви във Враца председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев, цитиран от kmeta.bg. Няколко театъра му поискаха оставката с аргумента, че не защитава интересите им, а е сервилен на министерството. Мутафчиев обяви, че тези искания се дължат на злоба или завист или по-скоро авторите им са „изгубени в превода”. „Има хора, които по цял ден са във „Фейсбук”, плюят се, хапят се, а после друг им е виновен”,защити се той. Във  Врачанския театър Мутафчиев обявил, че от 1 април се вдигат заплатите на всички членове на съюза с 12% и че няма да има съкращения в трупите. „До този момент не съм имал случай, в който да не отстоявам позициите на работещите в театрите. С този документ и с всички, които съм подписал досега, никой не може да ме обвини в унищожаването на българския сценичен институт”, изтъкнал се шефът на САБ.

 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Музиката принадлежи на всички. Само звукозаписните компании все още вярват, че те са собствениците й.“

Джон Ленън, английски музикант, роден на 9 октомври преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.