За да се издържа трупата на Врачанския театър, която е сред закъсалите финансово и е заплашена от закриване, цената на билетите трябва да стане 250 лв., което е невъзможно. Това пресметна директорът Анастас Попдимитров, цитиран от kmeta.bg. Под заплаха от затваряне са театрите във Враца, Благоевград, Смолян, Велико Търново, Кърджали, операта в Стара Загора, музикалният театър в София и фолклорният ансамбъл „Филип Кутев”. 

Актьорите във Враца са само 25 и няма как да има съкращения, защото ще паднат представления, обяснил Попдимитров. Той посочил, че миналата година са играни 234 постановки пред повече от 40 000 души публика. При средна цена на билетите 4,50 лв. са натрупани задължения от 160 000 лв.

Драматичният театър “Константин Величков“  в Пазарджик, който също има финансови проблеми, но не е сред заплашените от закриване, потърси съдействие от народния представител от ГЕРБ Десислава Костадинова, която е член на комисията по култура, съобщи peshterainfo.com. Директорът му Александър Жеков й обяснил, че след промяна в методиката на финансиране (а за година и половина тя е променяна 3 пъти) приходите вече са с 25% по-ниски.

В момента субсидията се изплаща на основата на събраните приходи, без да е взето под внимание, че пазарджишкият театър има и куклена секция за деца, посочил директорът. Така веднъж бюджетът му страда от това, че по принцип цената на билета в Пазарджик е по-ниска, и втори път поради факта, че детските билети са традиционно с ниска цена. 

Жеков посочил числа – миналата година ДКТ “Константин Величков“ и Младежкият театър в София са имали по 40 000 посещения. От разликата в цените обаче субсидията на провинциалния театър е била 220 000 лв., а на столичния - 400 000 лв. Наложило се да бъдат съкратени 9 щатни бройки и те паднали до 54,5. 

Театралите поискаха от Костадинова съдействие за промяна на начина, по който сега се разпределят парите – на равни 12 месечни вноски, защото театърът не развива дейност, която да е постоянна през цялата година - през януари и август нямало зрители.

 РЕАКЦИЯ

„Не е морално да бъда обвиняван в убийството на българския театър”, заяви във Враца председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев, цитиран от kmeta.bg. Няколко театъра му поискаха оставката с аргумента, че не защитава интересите им, а е сервилен на министерството. Мутафчиев обяви, че тези искания се дължат на злоба или завист или по-скоро авторите им са „изгубени в превода”. „Има хора, които по цял ден са във „Фейсбук”, плюят се, хапят се, а после друг им е виновен”,защити се той. Във  Врачанския театър Мутафчиев обявил, че от 1 април се вдигат заплатите на всички членове на съюза с 12% и че няма да има съкращения в трупите. „До този момент не съм имал случай, в който да не отстоявам позициите на работещите в театрите. С този документ и с всички, които съм подписал досега, никой не може да ме обвини в унищожаването на българския сценичен институт”, изтъкнал се шефът на САБ.

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Чистата съвест е най-добрата възглавница.”

Хенрик Ибсен, норвежки драматург, роден на 20 март преди 197 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...