Вече месец Министерството на културата не е обявило резултатите от проверката си в театъра в Ловеч. Припомняме казуса и питаме: кога министреството ще обяви какво е установило?

В средата на юли за проблеми в Ловешкия театър сигнализира пред БНР председателят на синдикалната организация към КТ „Подкрепа“ Марио Иванов. Той изразява позицията на 17 актьори и служители. Те са се подписали и под сигналите, изпратени от синдикалната организация до Министерството на културата. 

Сигналите са свързани със своеволия и лошо управление на директора на театъра Биляна Петрова, посочи в предаването „Хоризонт за вас“ на БНР Марио Иванов: 

„Делене на чужди и свои. Двоен стандарт. Управлението на театъра е като секта. Няма никаква комуникация. Нямаме Художествен съвет, нямаме Дирекционен съвет. Имаше само едно Общо събрание с участието на цялата трупа – и там само се крещеше. Постоянно се назначават хора и текучеството е голямо. Имаме назначен адвокат, психолог, от вчера имаме назначен фотограф. И драматург, който води страницата във Фейсбук. Пак е неин човек. А другите не сме ги виждали. И художник - изпълнител, който си живее в театъра и натрупа 1000 лева разход, докато бяхме в отпуск заради пандемията“. 

Марио Иванов заяви, че към края на миналата година Ловешкият театър е натрупал загуби в размер на 490 хиляди лева. Той обясни, че се правят представления с големи разходи, но без приходи. А също и че директорката ползва командировки за сметка на театъра при лични пътувания. И още: 

„Направиха друг съюз – Съюза на артистите, който работи в полза на директорката, а не в полза на работещите. Защото тя казва – това е нашият синдикат. И за председател е назначен заместник-директорът, за секретар – главният счетоводител. Заплашва хората, че който не се прехвърли в Съюза на артистите, ще му закупи еднопосочен билет, няма да му бъде подновен договорът и ще бъде уволнен“. 

Директорът на Ловешкия театър Биляна Петрова отказва да застане пред микрофона. В писмено становище до медиите тя посочва, че в началото на тази година приходът на театъра се е повишил два пъти спрямо същия период за миналата година. Относно назначенията посочва, че част от хората съвместяват по няколко длъжности. Тя обаче не отговаря на въпросите има ли конфликт в театъра и оказвала ли е натиск върху тези, които не искат да сменят синдикалната си принадлежност. 

Марио Иванов посочи също, че известен ловешки бизнесмен е назначен за домакин на театъра, получава заплата и осигуровки от театъра. 

За проблемите в театъра са уведомени кметът на Ловеч Корнелия Маринова и министърът на културата.

За липса на ясна политика относно репертоара на театъра потвърждава и Йосиф Сърчаджиев, който е режисьор на четири постановки на ловешката трупа. По думите му един спектакъл се играе само на премиера и най-много още един-два пъти, независимо от големия интерес:

„Аз просто не знам какво става в организацията на този театър. Няма програма. Не знаеш кога се репетира и кога ще има нови представления. Има нещо, което е ненормално в тоя театър. Има нещо гнило, нещо болестно в тоя театър“. 

След подадените сигнали в Министерство на културата оттам отговориха за БНР, че са извършили проверка на дейността на Ловешкия театър и се очакват резултатите от нея. 

Директорката на театъра отговори писмено на медиите. Ето какво гласи част от отговора й за "Ловеч днес":

"Всеки, който не е съгласен, че ние работим в полза на обществото е свободен да потърси реализацията си на свободния пазар. Аз вярвам в свободата на всеки човек и съм готова да чуя и да уважа позицията на всеки от екипа. Живеем във време, в което информацията лети със скорост – по-бърза от светлината. Не вярвам в заплахи, не вярвам, че чрез всяване на страх можеш да принудиш някой да обича работата и колегите си повече, всъщност не мисля, че някой може да забрани на някого да общува с него. Това е несериозно!

Относно назначаването на служители в театъра – мисля, че е невъзможно да се случи такова, при липсата на професионални причини. Изпълняващият длъжността директор има свободата да взема художествени и административни решения. Стандартите са много сериозно разписани и обосновани в Кодекса на труда, както и в Методиката на финансиране на държавните културни институти и никой мениджър не може да ги заобиколи.

Психологът е важен консултант по време на работа по спектакли и ценен съветник за взимане на решения, свързани с хора.

Графичният ни дизайнер съчетава длъжността си и като специалист – дигитален маркетинг. Мога да кажа, че съм горда, че млад човек, който е завършил своето образование в Милано е привлечен да работи в Ловеч заради театъра и съдържанието, което произвеждаме и то за изключително ниско възнаграждение, много под пазарните цени за услугите в сектора.

Драматургът на театъра е високо квалифициран кадър на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. Като докторант и театровед – Елена Ангелова – съвместява длъжността си и като специалист – връзки с обществеността, а ние имаме огромния късмет и шанс да се възползваме от предишното ѝ образование в специалността „Театър на движението“ и да я „употребим“ като хореограф и то без да заплащаме затова, а отново заради любовта ѝ към театъра и заради това, че тя припознава Ловешкия театър като място, което започва да развива своя творчески потенциал."

 Кой крив и кой прав трябваше да установи министерството. Чакаме.

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Правителство, което повиши цената на бирата, неминуемо пада от власт.”

Ярослав Хашек, чешки писател, роден на 30 април преди 142 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.