Протест срещу културната политика на управляващите беляза Световния ден на театъра час преди церемонията „Театър без граници”, на която Съюзът на артистите раздава традиционните награди „Икар”. Театрали и културни организации протестираха срещу унищожителната политика на правителството спрямо културата и театрите в частност. 

Точно преди церемонията близо 300 души с бели ленти застанаха пред Народния театър и се наредиха в кръг. Сред протестиращите бяха Ивайло Христов, Ирен Кривошиева, Александра Василева, Георги Кадурин, Пламен Манасиев и Ивайло Захариев, Станка Калчева, Вида Пиронкова, Георги Каприев, Жорж Ганчев, Пеньо Пирозов.

През изминалия месец множество театри се обявиха против лоялността на Съюза на артистите спрямо намерението на Вежди Рашидов да превръща „нерентабилните” театри в открити сцени и поискаха оставката на ръководството на професионалната организация. 

Призивът за протест е подписан от  граждани, музиканти, театрали, художници и други представители на културната общност. В „Пакта за култура“ се казва, че "Министерството на културата провежда безотговорни, некомпетентни и непрозрачни политики, които не само не подпомагат развитието на културата, но водят до нейното безвъзвратно унищожение". Настоява се  1% от брутния вътрешен продукт да се влага в културна дейност, изпълнение на 10-процентното отчисление за култура по Закона за хазарта и преструктуриране на ресорното министерство.

„Писателят, ако е човек на изкуството, признава неща, за които другите нямат смелост.“

Елия Казан, американски режисьор и писател, роден на 7 септември преди 115 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.