Театрите трябва в 4-месечен срок да изработят плановете за мерки за сигурност. Това беше съобщено на шефа на Съюза на артистите Христо Мутафчиев и на културния министър Вежди Рашидов от депутатите на пърламентарната вътрешна комисия миналия четвъртък. "Културтрегерите" (цитат от Рашидов) отидоха в комисията, за да търсят помощ и безвъзмездна охрана от МВР. Вместо това разбраха, че новият антитерористичен закон им е поставил срок сами да се справят с проблема. 

Мутафчиев и Рашидов бяха поканени от Цветан Цветанов от ГЕРБ, който е шеф на комисията, след като написаха тревожно писмо до нея. Цветанов посочил, че срещата била породена от безпокойството на директора на Народния театър Мариус Донкин за сигурността. На събранието дойдоха и ръководителите на столичната полиция и МВР. 

"Ние не ви молим да пазите българската култура, а гражданите, така че, вие докато приемете законите, може да гръмне някой театър", казал Рашидов, цитиран от репортери на Канал 3, присъствали на заседанието. Министърът констатирал, че ислямът вече настъпва. "Да не станем като парижката история, първо да гръмне театърът, а после да сложим полиция да го пази. МВР с издихания пак ни помагат", добавил той. "Театрите и зала "Армеец" са тези места, където се събират много хора. Това са любопитните места за тероризма. Имаме нова ситуация. Ако този сигнал не ви вълнува, не чакайте уважение от българските културтрегери", ядосал се министърът.

Мутафчиев предложил МВР да купи и монтира видеокамери на всички театри, защото имало голям бюджет. Той се оплакал, че в театрите никой не контролира кой влиза и излиза през антракта и след това. Друг щял да бъде респектът, ако преди представление се разходят един-двама полицаи, а после огледат залата вътре "да видят кой шава и кой не шава".

Според полицейските шефове 54 театри в страната и повечето читалища не отговарят на съвременните изисквания за сигурност, които са налице само в "Арена Армеец", където вратите се заключват за достъп отвън. В Народния театър имало само един пазач на служебния вход и видеонаблюдение там, но не и охранители. Разпоредителите не били обучени как да реагират при заплаха от тероризъм, нямало контрол при преливането на хора от театралните салони в търговските обекти на територията на театрите. "Театрите са меки цели за тероризъм, там се събира елитът на нацията и е естествено да бъде ударено", казал шефът на СДВР Младен Маринов. 

В крайна сметка въпросът останал отворен. 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Все още обичам хората, които съм обичала, независимо че ги избягвам, когато ги срещна на улицата.”

Ума Търман, американска актриса, родена на 29 април преди 55 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.