Над 100 общественици и журналисти призовават премиера Борисов да освободи от длъжност министъра на културата Вежди Рашидов. В открито писмо те настояват за отстраняването му заради „откровен натиск от страна на министъра на културата Вежди Рашидов върху уважаван журналист", както и заради уволненията на негови критици от Националната галерия след неудобни медийни изяви. Сред подписалите писмото са проф. Велислав Минеков, проф. Нели Огнянова, проф. Ивайло Дичев, бившият правосъден министър Христо Иванов, журналистът Георги Ангелов.

ПИСМОТО

Г-н министър-председател на Република България,

Свободата на словото не е просто абстракция, а фундаментално човешко право. През последните дни сме свидетели на откровен натиск от страна на министъра на културата Вежди Рашидов върху уважаван журналист от Българската национална телевизия, както и на уволнени по съмнителен начин негови критици от Националната художествена галерия след участие в критично за действията на министерството предаване.

Смятаме, че подобни действия са много меко казано недопустими в европейска и демократична страна и не можем да стоим безучастни. Държавата, в която искаме да живеем, не е хранилка за лоялни хора, а система от правила, които трябва да се спазват.

Независимостта на обществените медии и правото на изразяване на мнение от всеки, включително и на хората на бюджетна издръжка, са точно такива правила. Без тяхното спазване България ще продължава да потъва в класациите за свобода на словото към нова, още по-незавидна позиция.

Г-н Борисов,

Ако смятате това, което се случва през последните дни, за нормално, то някой от нас е сбъркал държавата, в която иска да живее.

Не е време за извинение и замазване, а за ясна позиция.

Ние не се молим, а настояваме за отстраняване на министъра на културата Вежди Рашидов, просто защото така е редно.

С уважение към демокрацията и правилата в нея.

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Ние сме за света все още една неизвестна кинотеритория. Тепърва трябва да пробиваме - нямаме унгарския, полския, чешкия или немския опит от миналото.”

Никола Рударов, български актьор и режисьор, роден на 6 декември преди 97 години.

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.