В 18 ч. министърът на културата Рашидов и директорката на Националната галерия Слава Иванова дадоха извънредна прескоференция, в която министърът заяви, че не познава Руменов и нямал връзка с уволнението му, съобщи ureport.bg. Брифингът изпревари протест, който трябваше да защити уволнения. 

Иванова заяви, че Руменов е уволнен, защото галерията търсела по-млади експерти. В крайна сметка Рашидов помоли Иванова да върне на работа Руменов. Тя обеща, че ще се консултира с юристи и че ще се опита.

Двамата отрекоха уволнението на служителя на музея да е отмъщение и целенасочено действие от тяхна страна заради участието му в предаването "Денят започва с култура", в което се изсипаха критики по адрес на министъра. 

Ето какво каза Рашидов: 

„Водя вътрешна битка между артиста и министъра“.

„Участието в Лувъра струва по-малко, отколкото военният парад по Гергьовден“.

„Реагирах емоционално, защото ме заболя, но аз съм си такъв. Не упреквам журналиста, упреквам предаването, че не се намеси да спре помията от един човек, който изговори една камара неистини. По хигиенни съображения имена не ползвам. Безкрайно уважавам човека, който води предаването (Георги Ангелов, „Денят започва с култура“, БНТ – б.р.), има медал, прекрасен преводач е, дали сме път, помогнали сме на дъщеря му."

„Никога през живота си не съм откраднал нищо, длъжен съм да декларирам всичко по закон пред Сметната палата“.

„Никога не съм работил в „Мултигруп“, познавах Илия Павлов, познавах баща му. Илия не е осъждан за нищо, той е наше момче, работил е в Министерството на културата.“

"Днес сме тук, за да изчистим едно глупаво недоразумение… Аз съм се борил срещу цензурата“.

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Ние сме за света все още една неизвестна кинотеритория. Тепърва трябва да пробиваме - нямаме унгарския, полския, чешкия или немския опит от миналото.”

Никола Рударов, български актьор и режисьор, роден на 6 декември преди 97 години.

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.