АЛЕКСАНДРА ИВАНОВА, DW

В Русия избухна истинска "доносническа епидемия". Все по-често "бдителни граждани" се обръщат към полицията или към медийния надзорен орган "Роскомнадзор" със сигнали за т.нар. "дискредитация на въоръжените сили на Руската федерация" или пък за "разпространяване на проукраинска пропаганда".

Някои прибягват до "жанра" еднократно: пенсионер например се възмущава, че ученичка в градското училище била облечена в жълти и сини цветове. Или пък московчанка, която се оплаква от осемгодишна съученичка на дъщеря си, защото видяла видео как детето мачка рисунка с руското знаме на фона на украинското. Има обаче хора и организации, които се занимават редовно с такава дейност.

 

Профилът на доносника

Такъв е доскоро почти неизвестният шеф на Федералния проект за борба срещу корупцията Виталий Бородин. Той е автор на искания "да се провери Алла Борисовна Пугачова по подозрение, че оказва финансова помощ на въоръжените сили на Украйна", както и на подобни сигнали срещу други творци, които обвинява включително и в "държавна измяна".

39-годишният Бородин е завършил военно училище, после работил в криминалната полиция. През 2009-а година основал строителна фирма, участвала активно в търгове за държавни поръчки и спечелила от тях 160 милиона рубли. По-късно Бородин влиза в "Младежкия антикорупционен проект" на Путиновата партия "Единна Русия" и - ако се съди по снимки в социалните мрежи - живее със семейството си в елитно московско предградие, като къщата е купена от пенсионираната му майка.

 

Материалната мотивация е факт

Рускинята г-жа К. през първата година от войната е написала 764 електронни доноса до различни органи и организации - самата тя се определя като "професионален доносник, който работи безплатно". Жената разказва, че на всеки два дни гледа всичко, публикувано в Ютюб-каналите на "Дойче веле", "Радио Свобода", "Дожд" и други медии и внимателно следи какво говорят пред тези медии граждани на Русия, живеещи зад граница.

"Значението на доноси като моите може да се сравни с ефекта от използването на подводници за унищожаване на противникови бойни единици: броят на потопените съдове винаги е бил незначителен, но страхът от възможни атаки е принуждавал противника да ограничава броя на курсовете", обяснява г-жа К.

Тя добавя още, че има и материална мотивация за дейността си. Защото ако някой ден трябва да се плащат репарации, тежестта ще падне върху провинцията, а ако с цел икономии бъдат съкратени силите на реда "в моя град ще се появи огромна безработица и нейната сестра - престъпността. Освен това всичко ще поскъпне. Оттам следва, че ще ми се наложи да работя много повече, отколкото днес, и ще се храня по-зле", предполага г-жа К.

 

Жалбите срещу колеги

Според публикации в медиите, част от множащите се напоследък доноси са срещу колеги в работата. "Хората често пишат доноси, за да решат свои лични проблеми. В много случаи това е отглас на борбата за място под слънцето. Или пък са за това какви възгледи доминират в обществото или в конкретната организация", обяснява социоложката Елла Панеях.

Тя поставя лавинообразното нарастване на доносите в Русия в конкретния политически контекст на фона на войната, която властите наричат "специална операция":

"Измененията във вътрешно-политическата ситуация показват на хората, че друг път няма - че практически "социалните асансьори" нагоре вече не работят. И не им остава нищо друго, освен да се подмазват пред властите и с тяхна помощ да премахнат от пътя си онези, които им пречат."

 

 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„В слушането на музика, четенето на книги и гледането на филми наравно участват както създателите, така и консуматорите. Всеки със своята интелигентност, глупост, тъга, веселие, моментно настроение.“

Рангел Вълчанов, български режисьор, роден на 12 октомври преди 96 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.